Feti Kuyucu

Turizm sektöründe aysbergin altı kaynıyor 

Turizm sektöründe aysbergin altı kaynıyor 

Değerli dostlar, yaz tatili turizminde hayallerle gerçekler maalesef örtüşmedi. 

Beklentiler pandemi gelişimlerine paralel olarak hep bugün yarın umutlarına bağlanıldı. 

Rakamlar da dramatik gerçeği yavaş yavaş göstermeye başladı.

TUİK ciro endeksi yayınlandı. Konaklama ve yiyecek sektörünün diğer sektörlere göre yüksek oranlı olumsuz ayrıştığı görülüyor.

Turizm endüstrisinin ciddi kamusal desteğe ihtiyacı olduğu  açıktır ve bu tartışma konusu olmamalı, çözüm üretilmelidir. Bu ayrışmanın istihdam üzerindeki olumsuz etkileri de giderilmelidir.

Yüksek oranlı turizm gelirleri elde eden ülkelerin kamusal destekleri göz önüne alındığında (İspanya örneği - yaklaşık turizm gelirlerinin % 5 kadar kamusal / finansal destek) öncelikle turizm kredilerinin çevrilmesi ve yeni ödeme planlarına bağlanması  yasal platformda aciliyet oluşturmaktadır.

Hasar tespiti yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Benim kişisel hesaplamalarıma göre Antalya konaklama sektörünün gelir kaybı  5 ila 5.5 milyar $ civarındadır. 

Bu yıl yaklaşık olarak Antalya turizm kredilerinde  1 milyar $ (anapara + faiz) borç servisi var. Bu tutar,  çevrilmesi veya ödenmesi gereken vadesi gelmiş turizm kredileri ve faizlerinden oluşmaktadır.

Turizm sektörü krizi


Bu Makale 16.07.2020 - 15:25:48 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Adnan 17.07.2020 - 05:45

    Turizm emekcileri bizler bu yılki tüm banka kredilerini 2021 sezonuna ertelenmesini istoruz.Her gün bankaların aramasından aile huzurum kalmadı.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.