savasdas@turizmguncel.com

Turizm Meclisi TV’de Rusya'nın uçuş yasağı tartışıldı

Turizm Meclisi TV’de Rusya'nın uçuş yasağı tartışıldı
Turizm sektörünün deneyimli gazetecilerinin kurduğu Turizm Meclisi TV yayın hayatına başladı. Yayınlanan ilk programın konusu ise Rusya’nın

Türkiye’ye getirdiği uçuş yasağı oldu.

Türkiye’nin önde gelen turizm haber portallarının bir araya gelerek kurduğu Turizm Meclisi TV yayın hayatına başladı. Televizyonun ilk yayını olan ‘Turizm Arenası’ programında bir arya gelen TurizmGüncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan, Tourism Today Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim ve Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş Türkiye’nin en büyük turizm pazarı Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağı getirip Mısır’a uçuşları serbest bırakmasını masaya yatırdı.

Haluk Özsevim: Turizm Meclisi TV sektörün sesi olacak

Programın açılış konuşmasını yapan Tourism Today Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim, TurizmMeclisi TV’nin Türkiye turizm sektörünün sesi, konuşulmayanların konuşulduğu bir mecra haline geleceğini belirtti. Turizm Meclisi TV’nin yayınlarına turizm sektörünün önde gelen isimlerinin de konuk olarak katılacağını kaydeden Özsevim, izleyenleri Turizm Meclisi TV’nin sosyal medya hesaplarını takip etmeye davet etti.

Savaş Daş: Rusya’nın uçuş yasağı kararı siyasi

Rusya’nın Türkiye uçuş yasağını değerlendiren TurizmGüncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, kararın politik olduğunu söyledi. Türkiye gibi günde 300 binin üstünde korona testi yapan, ciddi bir aşılama kampanyası yürüten ve iyi bir sağlık alt yapısı olan Türkiye’nin uçuşa kapatıldığını, buna karşın doğru düzgün test ve aşılama yapamayan Mısır’ın açıldığına dikkat çeken Daş, Rusya’nın böyle bir karar almasının nedeninin ise Türkiye’nin Ukrayna meselesinde ABD ve batı ile saf tutması olduğunu ileri sürdü. Daş ayrıca, Rusya turizm pazarının 1 Haziran’da açılmasının zor olduğunu ve açılmaması durumunda büyük kayıp yaşanacağını ifade etti.

Hasan Arslan: Rakiplerimiz Rusya pazarı için harekete geçti

Programın bir diğer katılımcısı Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan da Rusya’nın kararının siyasi olduğuna dikkat çekti. Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları yasaklamasının ardından Yunanistan ve Mısır gibi rakip destinasyonların harekete geçtiğini belirten Arslan, Yunan Turizm Bakanının Rusya’yı ziyaret ederek, ‘Rus turisti ülkemizde ağırlamaya hazırız’ dediğini anımsattı. Arslan da, sorunun çözülmemesi durumunda Türkiye’nin Rusya pazarında ciddi kayıplar yaşayacağını söyledi.

turizm_meclisi_tv

Yılmaz Keleş: Sektörle ikinci kez maytap geçilmiş olur

Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş ise Rusya ile Türkiye arasında Libya’dan Suriye’ye, Ukrayna’dan Kırım’a kadar bir dizi sorun olduğuna dikkat çekti. Böyle bir durumda Rusya’nın turizmi bir silah olarak kullanmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Keleş, Ukrayna’dan gelecek turistin kimsenin derdine derman olmayacağına da vurgu yaptı. Sorunun çok büyük olduğunu ve Kültür ve Turizm Bakanının geçen yıl olduğu gibi, ‘sezonu bugün açıyoruz, yarın açıyoruz’ demek yerine sektörle açık konuşması gerektiğini kaydeden Keleş, ‘’Aksi taktirde turizm sektörüyle ikinci kez maytap geçilmiş olur’’ dedi.


Bu Makale 24.04.2021 - 22:04:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.