savasdas@turizmguncel.com

Turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payı dibe vurdu

Turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payı dibe vurdu

Koronavirüs salgınının darbe vurduğu 2020 yılında, turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payı dibe vururken, on binlerce insan da işini kaybetti.

Koronavirüs nedeniyle turizm gelirlerinin milli gelir içindeki payı yüzde 1,6’ya geriledi. Rusya ile uçak krizi, Avrupa ile de siyasi kriz yaşandığını dönemde bile turizm gelirinin milli gelir içindeki payı yüzde 2’ye kadar gerilemişti.

Yüzde 4’ten yüzde 1,6’ya

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, 2019 yılında 30 milyar doların üzerinde gelirle, milli gelir içinde yüzde 4 yer tutan turizm gelirleri, 2020 yılında 10,9 milyar dolara, milli gelir içindeki payı da yüzde 1,6’ya geriledi.

Turizm gelirlerindeki sert düşüş istihdamdan, ödemeler dengesine kadar birçok kalemde önemli bozulmalara yol açtı. Söz konusu düşüş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Kasım ayı itibariyle cari açıkta ilave 16 milyar dolarlık yükselişe neden oldu. Bu da altın ithalatının da arttığı 2020’de ek finansman ihtiyacı yarattı.

Sektördeki istihdam kaybı 286 bin kişi

Sektördeki istihdam kaybı da yüksek oldu. TÜİK’in son yayımladığı Ekim verisine göre sektörde son bir yılda 286 bin kişi işini kaybetti. Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde toplam istihdam 1,4 milyona geriledi.


Bu Makale 01.02.2021 - 16:46:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.