Feti Kuyucu

Turizm, döviz, maliyet, gelirler

Turizm, döviz, maliyet, gelirler

Turizmde veriler umutlu ve beklentilerin üzerinde gelişiyor. Baz yıl yaz tatili destinasyonlarında da 2019 üzerinde rakamlar var. Kitle ve yaz tatili destinasyonlarında mayıs gayet iyi geçti.

Haziran ayı da geçmiş deneyimlere göre beklentilere paralel geçiyor. Haziran verileri çıkınca özellikle yabancı ziyaretçi sayısı iyi gelecektir.

Bunlar işin sayısal ve potansiyel tarafları bunun çıktısı ülke ve sektör için döviz girdisi işletmeler için sürdürebilir karlılıktır.

Seçimlere kadar devam kur baskısı seçimle beraber politika değişikliği ile salınıma bırakıldı. Bu salınımda yukarı yönlü olarak dolar/TL 26, euro/TL 28.5’in üzerine çıktı

Yüksek sezon (Mayıs-Ekim) başlarken dolar/TL 20.66, euro/TL 22.06’ydı. (TCMB Döviz Alış).

Bugün piyasada (investing) dolar/TL 26.06 , euro/TL ise 28.55.

Değişim;

-Dolar/TL’de yüzde 26,

-Euro/TL’de yüzde 29.

Özellikle mal ve hizmet ihraç eden sektörlerde bu artış rekabet edebilirlik açısından olumlu karşılandığı bir gerçek. Ancak maliyet enflasyonunu da direkt etkileyecek bir durum göz ardı edilmemelidir.

Özellikle turizm sektöründe maliyet baskısı devam edecek hem işletme hem de personel maliyetleri önemli bir parametre olacak.

Ancak personel ücretlerinde sektörü cazip hale getirecek yaklaşımlardan uzak durmamak gerekiyor. Kurlardaki baskı kalkınca hareket alanı doğdu. Bunu fırsata çevirerek bağlılığı ve aidiyeti artırma imkanımız var.

Dövizde nasıl bir gidişat olur diye birkaç cümle yazmak gerekirse uygulanan politikalar netleştikçe ve piyasalarda güven oluşursa enflasyon kadar döviz artışına dönebiliriz. O zamanda sektör verimlilik artışını birinci stratejik konu olarak ajandasına koymak zorunda olacak. 

Gelinen noktada döviz bu hızla çok devam edeceğini beklemiyorum. (olağanüstü durumlar hariç)

Dolar/TL kurunda 26 ve 30 arasında bir yerde denge bulacağını ardından makro politikaların devam edeceğini ek sıkılaştırma ve ek sadeleşme adımlarının devam edeceğini (varsayım) ve kurun bu seviyelerde yazı geçirebileceğini düşünüyorum.(euro/dolar ise yüzde 1.08 - 1.12 bandında tahmin ediliyor)

Turizmin sektöründe mevsimsel etki ve yurt dışı yerleşiklerin Türkiye’ye gelişi ile döviz girişinin ivme kazanacağı açık. Bu durumda geçici olsa da kurun daha fazla yükselmesinin önüne geçilebilinir.


Bu Makale 01.07.2023 - 09:21:21 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.