savasdas@turizmguncel.com

Turizm bölgelerine yakın yerlere neden sondaj izni veriliyor?

Turizm bölgelerine yakın yerlere neden sondaj izni veriliyor?
CHP Milletvekili Mürsel Alban, Muğla'da turizm bölgelerine yakın yerlere verilen sondaj izinlerine dikkat çekti. Mürsel, alınan ruhsatların daha sonra. başka amaçlar için kulanıldığını ileri sürdü.

CHP’li Mürsel Alban, geçen aylarda pandemi koşullarında millet canıyla uğraşırken Fethiye Kayaköy - Ölüdeniz arasında jeotermal kuyu arama ruhsatı almak için girişimde bulunulduğunu anımsatan CHP'li Alban, Muğla’nın çeşitli bölgelerine, “jeotermal enerji elde etme” adı altında sürekli arama - sondaj izni için başvurusu yapıldığını vurguladı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, bu tür girişimi yapanların amacının enerji kaynağı bulmak değil, bir biçimde Muğla’nın değerli topraklarına sahip olmak ve alınan ruhsatları daha sonra başka amaçlar için kullanmak olduğunu kaydeden Alban, şöyle devam etti:

“Değişik yerlerde keşfedilmeyi bekleyen birçok jeotermal kaynak olmasına rağmen, özellikle Muğla’da turizm alanlarına yakın yerlerde bu tür arama - sondaj çalışmaları yapılmak istenmesi manidardır. Daha önce Muğla’nın birçok yerinde bu tür jeotermal enerji kaynağı arama çalışmaları için başvuruda bulunulmuş, son olarak Fethiye Kayaköy - Ölüdeniz arası ve Yanıklar Mahallesi’nde bulunan alanların ardından yine Marmaris - Hisarönü’nde jeotermal enerji kaynağı arama çalışması talebi gelmiştir. Bu alanlarda, günübirlik tesisler dışında yapılaşma yasağı olmasına rağmen sondaj çalışmaları sırasında bu yerlere şantiyeler kurulacak, arama ruhsatı ile dönümlerce alanın doğal örtüsü sıyrılacak ve çamur havuzu yapılacaktır. Sadece sondaj sırasında bile hidrojen sülfür gazından kaynaklanan koku bölgeye yayılacak ve turizmi olumsuz etkileyecektir.”


Bu Makale 29.08.2020 - 10:23:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.