savasdas@turizmguncel.com

Turistler Sağlık Bakanlığı'na 51 milyon lira borç taktı

Turistler Sağlık Bakanlığı'na 51 milyon lira borç taktı

Türkiye'de tedavilerini yaptırdıktan sonra ülkelerine dönen turistlerin Sağlık Bakanlığı'na 51milyon lira borç bıraktığı ortaya çıktı.

Türkiye tatilinde rahatsızlanan ve tedavi olduktan sonra ülkelerine dönen turistlerin Sağlık Bakanlığı'na 51 milyon lira borç bıraktığı belirtildi.

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu'na göre, yanında nakit ve kredi kartı olmayan turistler genellikle acil ve genel poliklinik hizmetlerinden yararlandıktan sonra ödeme yapmadan ülkelerine dönüyor. Sayıştay, Bakanlığın turistlerden alacaklarını takip için kontrol mekanizması kurmadığı uyarısında bulundu.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’nin sağlık anlaşması olmayan ülkelerden gelen bu turistlerin özel sigortaları da olmadığı
için Sağlık Bakanlığı’nın borcu tahsil etmesi turistlerin bireysel kararına kalıyor.

Sağlık Bakanlığı hesaplarında turistlerin şimdiye kadarki borcunun 51 milyon 142 bin 303 lira 12 kuruş olarak göründüğü belirtildi.

Borçları tahsile decek mekanizma yok

Sayıştay raporunda Bakanlığı turistlerin borcunu yanlış hesapladığı uyarısında da bulunuldu. Tespite göre Bakanlık bazı turistlerin borcunu Türkiye vatandaşlarının borcunun olduğu alacaklar hesabına kaydetti. Sayıştay, raporunda Bakanlığa turistlerin para ödemeden gitmesini önleyecek ve mevcut borçların tahsilini de sağlayacak bir mekanizma kurması uyarısında bulundu.


Bu Makale 05.10.2020 - 19:45:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.