edaozsoy@turizmguncel.com

Travel Turkey'in ardından ve 2012 beklentileri

Travel Turkey Fuarı, bu yıl İzmir’de beşinci kez yapıldı.

 Bundan beş yıl önce ilerde EMİTT Fuarı’na rakip olacağı iddia edilen fuar, henüz o düzeye gelmedi ama bu sene altın yılını yaşadı. Turizm Bakanımızın İzmir Milletvekili olması nedeniyle gösterdiği önem, fuara da yansımıştı. Fuarın ilk günü çok canlı ve kalabalıktı. AB’den Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış da, Bakan Günay’a eşlik etti.Fuarın ev sahiplerinden TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy başta olmak üzere, Türkiye’nin pek çok yerinden turizm sektörü temsilcileri fuar alanındaydı. Yalnız hangi sektör temsilcisiyle görüştüysem, hepsi de bir günlüğüne geldiklerini, akşam geri döneceklerini söylediler. Neden ikinci güne kalmadıklarını sorduğumda, “Ee, bu fuar için bir gün yeter” cevabını verdiler.

İKİNCİ GÜN NEDEN KİMSE YOKTU!

Sırf bu yüzden ikinci gün yeniden fuara gittim. Gördüğüm manzara beni hiç şaşırtmamıştı. Fuarın ilk gününde stantlarının başında duran şirket yetkilileri, ikinci günü yerlerini stant görevlilerine bırakmıştı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, büyük emek verdiği bu fuarı çok önemsiyor,  hak ettiği yere gelmesi için çabalıyor. Ama bu yetmiyor. Fuarın İzmir’de yapılıyor olması, turizmde hak ettiği yeri bulamamaktan (haklı olarak) yakınan Egeli turizmciler için bir fırsat. Ama keşke Egeli turizmciler de bireysel olarak bu organizasyona sahip çıksalar... O zaman bu fuarın çok daha etkili ve karlı olacağını düşünüyorum.GÜNAY GİDİNCE SALON BOŞ, GELİNCE DOLU!


Bence fuar sırasında ortaya çıkarılan en iyi iş, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin düzenlediği "Global Kriz ve Türk Turizmi" konulu paneldi. Panelde hem 2012 yılındaki beklentiler hem de beklenen ekonomik krizin Türk turizmine yansımaları tartışıldı. Panel, Bakan Günay’ın yoğun programı nedeniyle biraz geç başladı. Günay gelmeden önce salon bomboştu. Ancak Günay’ın salona gelmesiyle birlikte salon birden durdu. Oysa çok önemli bir paneldi ve Bakan’ın ardından salonu dolduranlar, içeride çok şey kaçırdı.AHMET BARUT; SİNİRLERİMİZE HAKİM OLMALIYIZ


Panele katılan sektör temsilcilerinin mesajları çok önemliydi. Başaran Ulusoy; “Yurtdışındakiler bizden fiyat indirimi beklemesinler. Hizmet kalitesinden ödün vermeyeceğiz” dedi.  Ahmet Barut ise hem ortak kampanyalar yapılmasını hem de tanıtıma daha fazla bütçe ayrılmasını istedi. Bu yıl satışların geç açılacağını belirten Barut, krizden dolayı insanların tedirgin olduklarını, bu nedenle otelcilerin sinirlerine hakim olması gerektiğini vurguladı. Barut, küçük kayıpların olabileceğini ancak mayıstan sonra durumun toparlanacağını sözlerine ekledi.

TİMUR BAYINDIR; ÖNCE MEVCUT PAZARLARA BAKALIM


Timur Bayındır da 2012’nin kolay geçmeyeceği üzerinde durdu ve özellikle İzmir’in tanıtımlarda tek güç olarak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Yatırımların elbette yapılması gerektiğini ancak yatırımdan çok bölgeye lowcost uçakların getirilmesi gerektiğini belirtti. Bayındır, “Pazar stratejimizi bozmadan yeni pazarlara açılalım. Öncelikle durumumuzu muhafaza edelim” dedi.TAŞBAŞI; MORALİMİZİ BOZMAYALIM


Panelde Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı’nın verdiği mesajlar da önemliydi. Bu yıl İngiliz pazarında yaşanan düşüşü tur operatörleriyle birlikte yürütülen ortak reklam kampanyası sayesinde 2012’de alternatif pazarlara açılacaklarını kaydeden Taşbaşı, “Bu yıl Sayın bakanımız bize 20 milyon TL’lik birlikte reklam için para ayırdı. Bunu sektörle görüşüp, dağıtacağız. Birlik beraberlik içinde olmalıyız. Tek korktuğumuz şey, barışı bozacak savaş gibi bir olayın olmaması. Moralimizi bozmayalım, önümüzde güzel günler var. Siz ülkesinde ekonomik kriz olan, ülkesinde grev olan bir ülkeye mi huzur olan bir ülkeye mi gitmek istersiniz. Türkiye bu anlamda çok avantajlı bir konumdadır” dedi.

Turizm profesyonelleri, bu yıl Travel Turkey’i geçmişine oranla çok daha başarılı buldular. Fuarın başarılı olması için ETİK Başkanı Mehmet İşler ve ekibi büyük çaba harcadı, emek verdi. Ama Egeli turizmcilerin de bireysel olarak bu organizasyona sahip çıkması gerekiyor.Vee gelelim fuarda yaşanan en önemli gelişmeye.... TÜROFED seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Seçimler öncesinde TÜROFED Yönetim Kurulu üyelerinin Bakan Günay'ın etrafında birleşip, bu fotoğrafı vermesi, Travel Turkey'e damgasını vurdu. Tüm üyeler, İzmir'de birleşip seçimler öncesinde 'birlik' mesajı veriyor gibiydi....


Bu Makale 18.12.2011 - 17:26:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Zafer Cengiz - 17.12.2011 - 04:26

  Büyük gayretuğraşlarla FUAR yapmak AMAÇ mıdır...?? Yoksa piyasayı geliştirmek turizm ticaretini ötelere götürmek için bir ARAÇ mıdır...??? Hele ki YEREL turizm ticaret erbabının AktifOrganik KATILIMI sağlanmaksızın sürdürülen gerçekleştirilen bir etkinlik Ne kadar BAŞARILI olabilir...? Anlaşılan Olayın içinde Sn.Başaran (başrol?) aktörlüğü yaptığı için bu (basmakalıp) Türk filmi başarılı statüsüne girebilmeye HAK kazanmış durumda... Ne dersiniz...???

 • salim - 16.12.2011 - 01:10

  Turizm sektöründe kadın yok mu, eğer varsa buradaki karelere neden giremediler? Dikkati mi çekti

 • Ufuk Soğancı Tesla Travel - 15.12.2011 - 12:44

  Her yıl katıldığım bu fuara giderken daha cok acentacıkonaklama tesisi yetkilisitaşımacısektörle ilgili profesyonellerle goruseceğimi planlamıştım. Çünkü son iki yıldır sektörün ilgisi artmıştı, Profesyoneller stand almış,salonlar dolmuştu.Sanırım iki yıl sonunda geri dönüşleri yakalayamayanlar masraf yapmaktan vazgeçtiler.Organizasyoncularda salonları doldurabilmek için gene devlete sığınıp devlet gucu ile katılım sagladılar.Bence bu fuar tuketiciye yönelik bir fuar olmalı ve bu nedenle tarihi de Mart sonu,Nisan başına değiştirilmeli.İnsanların tatili akıllarına getirmediği,sektörün yılsonu hesap kapatma telaşından önünü göremediği bir sürecte yapılan bu fuar git gide panayıra dönecek gibi görünüyor. İnşallah ben yanılırım.

 • bravo - 13.12.2011 - 06:29

  turizm alışkanlıklarına uygun bir model. günübirlik turlardan sonra günübirlik fuarlar :))

 • Zafer Cengiz - 13.12.2011 - 03:38

  Benim yorum katkım da İzmir turizm paydaşlarının fuar etkinliğinde ilgi ve rolü konusundaki durum değerlenirmesi üzerinde olacak... Yani Görev gereği(?) katılan protokol erbabı dışındaki yerel aktif ve pasif turizm paydaşlarının Gerek tören faslında ve gerekse 2.gün ortamındaki durumu neydi...? Yoksa dış kaynaklı organizasyon misafir olarak bayi toplantısı usulü bir etkinlik mi gerçekleştirdi...? İzmirin turizmde atak niyetlerine girdiği bir dönemde Bu detaylar oldukça önemli... Teşekkürler başarılar...

 • Gölge acenteci - 12.12.2011 - 11:58

  Eda hanım çok güzel yazmışsınız ama Türsabın görevi Fuar yapmakmı yoksa fuarlara destek olmakmıdır.Ne yazıkki yazınızda Başaran beyin fuar için iyi çalışmış olduğu ibaresi yerine acenteler için şöyle böyle yaptı diyebilseydiniz. Sizin tarzınıza ters bir yazı olmuş.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.