savasdas@turizmguncel.com

Tatyana Golikova’dan görüşmeye ilişkin açıklama

Tatyana Golikova’dan görüşmeye ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı mehmet Nuri Ersoy ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Rusya ziyaretinde yapılan görüşmelerde Rus tarafına başkanlık eden Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, açıklamalarda bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Anna Golikova’nın Mehmet Nuri Ersoy ile İbrahim Kalın’ın Moskova ziyaretinde yapılan görüşmelere ilişkin değerlendirmeleri, Rus hükümetinin web sitesinde yayınlandı. TürkRus’un aktardığına göre Golikova, Golikova, Rusya ile Türkiye arasında işbirliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti, “Rusya-Türkiye ilişkilerinin dinamik gelişimiyle, ticarette, ekonomide, sanayide ve yüksek teknolojilerde işbirliğinin genişlemesiyle yakından ilgileniyoruz. Enerji, ulaşım, altyapı ve dijital alanlardaki büyük projeleri ortaklaşa teşvik edeceğiz.” dedi.

‘’Koronaya karşı zaferin yolunu aşılama açacak’’

Tatyana Golikova, koronavirüs enfeksiyonuyla mücadelede ortak çabaları artırma çağrısında bulundu. Başbakan Yardımcısının da belirttiği gibi, Rusya Türkiye'ye gerekli tüm yardımı sağlamaya hazır. Öncelikle Türkiye'de Sputnik V aşısının endüstriyel üretiminin kurulmasından bahsediyoruz. Tatyana Golikova'ya göre, nüfusun toplu aşılama süreci koronavirüse karşı zaferin yolunu açacak.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı, Türk meslektaşlarını pilot modda "COVID-19 Olmadan Seyahat Etmek" adlı dijital platforma katılmaya davet etti. Platform, Avrasya Ekonomik Birliği'nde geliştirilmiştir ve sertifikalı laboratuvarlardan alınan bilgilere dayanarak, negatif bir PCR testi sonucu elde edildiğinde koronavirüs bulunmadığını doğrulamaya izin verir. Bu programa katılan devletlerin vatandaşları, bir mobil uygulama kullanarak basitleştirilmiş bir şekilde Rusya'ya girebilirler. Aynı zamanda tüm sıhhi ve epidemiyolojik gerekliliklere uygunluk sağlanır. Dijital hizmetlerin kullanılması vatandaşların hareketlerinin güvenliğini sağlayacaktır.

‘’Rus vatandaşlarının can ve sağlık güvenliğinin sağlanması koşulsuz öncelik’’

Toplantının ana konusu, havacılık iletişimini yeniden kurma olasılığı ve ülkeler arasında aktif bir turist akışıydı. Tatyana Golikova “Türkiye, Ruslar için en popüler ve en sevilen tatil yerlerinden biridir. Aynı zamanda, Rus vatandaşlarının can ve sağlık güvenliğinin sağlanması koşulsuz bir öncelik olmaya devam ediyor ”dedi. Ona göre, Türkiye ve Rusya'daki morbidite seviyesi dikkate alınarak, sağlık ve epidemiyolojik durumu değerlendirmek için operasyonel merkez tarafından onaylanan kriterler temelinde uçuş ve turizme yeniden başlama konusu kararlaştırılacak.

Türkiye’ye ziyareti kabul etti

Durumu ve hava trafiğinin yeniden başlama olasılığını değerlendirmek için taraflar, Rospotrebnadzor ile Türkiye'nin sorumlu kurumları arasında istişarelerin yanı sıra, yetkili yürütme makamlarının temsilcilerinin de dahil olacağı bir Rus heyetinin Türkiye'yi ziyaret etmesini kabul etti. Ziyaret sırasında, alınan güvenlik önlemleri için turistik tesislerin teftişi yapılacak. Ayrıca toplantıda, diğer şeylerin yanı sıra karşılıklı turist gezilerinin yeniden başlaması için gerekli koşulları belirleyecek ortak bir eylem planı geliştirilmesine karar verildi. Bu karar, Türkiye'deki tatil beldelerinde Rus turistlerin sağlığının korunmasını sağlayacaktır.

Bu konular, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy başkanlığındaki Türk heyetinin Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doğuzova ile yaptığı profil toplantısında da görüşüldü.

‘’Yakın temasların sürdürülmesinde anlaştık’’

Zarina Doğuzova "Ülkedeki epidemiyolojik durum da dahil olmak üzere Türk tarafıyla yakın temasları sürdürmek konusunda anlaştık. Rostourism, Türk tatil beldelerinin Rus turistleri almaya hazır olup olmadığını değerlendirmek için Rus delegasyonunun bir parçası olarak temsilcilerini göndermeye hazır. Ziyaretin olumlu sonuçlanması durumunda, karşılıklı turist akışını eski haline getirmenin güvenliği ve rahatlığı için ortak adımları çabucak atacağız" dedi.


Bu Makale 18.05.2021 - 14:41:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Serdal Şahin - 19.05.2021 - 07:31

    Bu demek oluyor ki heyetin gelip geri dönüp yasakların kalkması 1 temmuzu bulacak ????????????????

  • Arif - 19.05.2021 - 01:50

    Hem rus ,hem türk yetkililerden çok genel bir açıklama,heyetin ne zaman geleceği belli değil, ne kadar süre denetleyecek belli değil,sonra ne kadar sürede uçuşlar başlar o da belli değil. Temmuzda bile başlaması bir mucize sanki. Allah yardımcımız olsun

  • Yusuf - 18.05.2021 - 03:54

    Şimdi anlamadım, 1 Haziran’da yasaklar kalkacak mı yoksa devam edecek mi yani tam olarak ne zaman heyet gelecek yada vatandaşlarına serbest olacak ? Bilen yada anlayan birisi varsa aydınlatsın lütfen

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.