savasdas@turizmguncel.com

Tanju İçten: İngiltere’den çok büyük rezervasyon akışı olacaktır

Tanju İçten: İngiltere’den çok büyük rezervasyon akışı olacaktır
MTS Globe Ege Bölge Müdürü Tanju İçten, turizm sektörünün İngiltere’den yeşil ışık beklediğini söyledi. İçten, ‘yeşil ışık’ yakılması durumunda İngiltere’den büyük bir rezervasyon akışı olacağını söyledi.


MTS Globe Ege Bölge Temsilcisi Tanju İçten, 2019 yılında 760 bin turist getiren şirketin geçen yıl 200 binde kaldığını söyledi.

VOA’ya (Amerika’nın Sesi) açıklama yapan Tanju İçten, ‘’Ama bu sezonla geçen sezonu karşılaştırırsak, bu sezon daha iyi görünüyor. Çünkü Ukrayna, Belarus, Polonya gibi belli başlı ülkeler rezervasyonlara erken başladılar ve devam ediyorlar. Almanya, daha yeni yeni rezervasyon akışına girdi ve yeni yeni rezervasyon alıyoruz. Almanya tarafında ağırlıklı bizim kendi Almanya’da veya yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın rezervasyonları çok büyük bir akışa başladı” dedi. İçten, 2020 yılında toplam 220 bin yolcu getirirken bu yıl daha şimdiden 60-70 bin yolcu getirdiklerini vurguladı.

‘’İngiltere’de uçuklar hazır bekliyor’’

Sektörün beklentisi İngiltere’nin, Türkiye’den geri dönüşlerde uyguladığı karantinayı kaldırması ve Türkiye’yi yeşil listeye alması. İngiltere, salgınla mücadele kapsamında "trafik ışığı sistemi" adını verdiği ve kısıtlamaların belirlendiği seyahat listesinde, Türkiye'yi kırmızı kategoride tutuyor. VOA Türkçe’ye konuşan İçten, 19 Temmuz’da Türkiye’ye yeşil ışık yakılmasını beklediklerini söyledi. İçten, “19 Temmuz’da İngiltere pazarı açılırsa tahmin ediyorum, çok büyük bir rezervasyon akışı Türkiye’ye olacaktır. Orada uçaklar hazır bekliyor. Bu olursa, son dakika rezervasyonlarıyla ne kapabilirsek kapmaya çalışacağız. Size bir rakam vereyim, Mallorca adası on gün evvel İngiltere’deki listede sarıya veya yeşile döndü. Bir günde 5 bin rezervasyon aldılar. Yani 5 bin rezervasyon aşağı yukarı 13 ila 15 bin yolcu anlamına gelir. Demek ki insanlar bekliyor ve gitmek istiyorlar. Aynısını biz Almanya Türkiye’ye yasağı kaldırdıktan sonraki iki üç hafta yaşadık; 2019 senesindeki günlük bazdaki rezervasyonlarımızı geçtik” ifadelerini kullandı.


Bu Makale 06.07.2021 - 10:13:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Kemal - 06.07.2021 - 07:18

    Sayın Turizm Duayenin ! ingiliz varyantları için de bir sözü var mı? Rusya kırılıyor ve buradalar sonbaharda bakalım hangi konumda olacagız?

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.