savasdas@turizmguncel.com

SHGM'nin kararı turistik uçuşları olumsuz etkiliyor

SHGM'nin kararı turistik uçuşları olumsuz etkiliyor
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün uyguladığı 'mütekabiliyet' tavrının, Rusya ve BDT ülkelerinden Türkiye'ye dönük turistik uçuşları olumsuz etkilediği belirtiliyor.
TurizmGüncel

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 'mütekabiliyet' esaslarını Rusya ve Kazakistan'da agresif bir şekilde kullanmaya başladığı, bunun da uçuşları ve turizm potansiyelini olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Rusya ve Kazakistan'ın bu kriz döneminde charter uçuşlarının kendi hava yolu şirketleri ile yapılmasını istediğini belirten sektör kaynakları, uçuşlardaki yolcuların tamamının da bu ülke vatandaşları olduğuna dikkat çekiyor.

SHGM'nin ise bu durumu kabul etmediği ve mütekabiliyet esaslarını uygulayarak uçuşlara izin verilmediği öğrenildi. SHGM'nin önceki dönemde turistik uçuşlarla ilgili 'karşılıklılık' ilkesini uygulamayarak turizmde yaşanacak kayıpları önlediği belirtilirken, Bahri Kesici'nin emekli olmasının ardından kuruma genel müdür olan Kemal Yükaek'in farklı bir tavır geliştirdiği ifade ediliyor. Yüksek'in tavrının THY'den gelen baskıların sonucu olabileceği yorumu da yapılıyor.

SHGM'nin mütekabiliyet tavrının şu aşamada Mahaçkala, Mineralyne Vodi - Istanbul ve Almaty-Antalya uçuşlarını etkilediği öğrenildi.


Bu Makale 17.02.2021 - 09:59:10 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.