savasdas@turizmguncel.com

'Sezgin Baran Korkmaz Kervansaray Otele de çöktü' iddiası

'Sezgin Baran Korkmaz Kervansaray Otele de çöktü' iddiası
Bodrum'da bulunan Paramount Otele 'çöktüğü' ileri sürülen Sezgin Baran Korkmaz'ın, tesisin yanındaki bir başka otele daha 'çöktüğü' ileri sürüldü.

Mafya lideri Sedat Peker'in açıklamaları sonrası gündeme oturan Sezgin Baran Korkmaz'ın, Paramount Otelin haricinde bir başka oteli daha planlı şekilde ele geçirdiği ileri sürüldü.

OdaTV'den Sami Menteş'in haberine göre, Sezgin Baran Korkmaz'ın 'çöktüğü' bir diğer tesis ise Kervansaray Bodrum oldu.

Haberde yer alan iddialar şöyle:

Kervansaray Oteli'nden Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, otelin 04 Ağustos 2015 tarihinde 10 yıllığına kiraya verildiği açıklanmıştı. Yıllık ise 1 milyon 8 bin dolar kira bedeli alınacağı belirtilmişti.

Turizm dünyasında kira anlaşması tartışılırken, Korkmaz planını devreye sokmuştu.

Otel neredeyse değerinin yarı fiyatına satıldı

Bodrum Kervansaray Oteli’ne ödeyemediği borçlarından dolayı haciz konulmuştu. Oteli, değerinin neredeyse yarı fiyatı olan 47 milyon TL’ye alan Mega Varlık şirketiydi. Şirketin sahibi ise Jacob Ortell Kingston’du. Yani ABD’de FBI’nın soruşturduğu, Korkmaz’ın da ilişkide olduğu kişilerden biri…

İddiaya göre, Mega Varlık, otel yönetimine borç vermiş, daha sonra da temlik alacaklısı olarak, oteli yarı fiyatına almıştı.

Sezgin Baran Korkmaz, Mega Varlık üzerinden kiraladığı otelin sahibi olmuştu.

30 milyon euroya Şaban Kayıkçı'ya satıldı

Aradan kısa bir zaman geçti. 463 odalı otelin yeni sahibi Mega Varlık, 2018’de otelin satışı için bir dizi görüşmeler yürüttü. Dev otel Diyarbakırlı olan farklı sektörlerde faaliyet yürüten Şaban Kayıkçı’ya 30 milyon Euro’ya (o dönemli kurla 225 milyon TL) satıldı.

Kısa zamanda gerçekleşen iki satış işleminin arasındaki fark ise yaklaşık 180 milyon TL oldu.

Şaban Kayıkçı kimdir?

Diyarbakırlı olan otelin yeni sahibi Şaban Kayıkçı’nın, deniz taşımacılığı, gayrimenkul geliştirme ve petrokimya alanlarında faaliyetleri bulunuyor. Kayıkçı aynı zamanda Asya Gaz AŞ’nin de sahibi konumunda. Asya Gaz, İran’ın en büyük gübre üreticisi Razi Petrochemical'i alan konsorsiyumun içinde de yer almıştı.

Kayıkçı, birçok şirketin yönetim kurulunda bulunuyor. Haliçport olarak bilinen projeyi üstlenen Haliç Altın Boynuz Marina şirketinde de Fettah Tamince’yle ortaklığı bulunuyor.


Bu Makale 10.06.2021 - 08:52:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.