Zekeriya Şen

Seyahat acenteliği ölmedi

Seyahat acenteliği ölmedi
Bazı uzman kişiler seyahat acenteciliğinin öleceğini iddia ediyorlar, yer yer de yanılmıyorlar. Hatta VHS-BETA gibi tamamen silip yok olacağını iddia eden korkunç senaristlerde var. Elbette abartının sınırı yok. Tüm bu teknolojik gelişmelere, kendi kendine seyahat planlama kurgularına, her şeyin internet üzerinden satın alınabileceği bir devirde bile hala seyahat acenteleri üzerinden yapılan işlen tüm piyasanın 3’te 1,5’u kadar. Neredeyse yarı yarıya. Evet yıl 2015 ama bu veri somut olarak ortada. Bazılarına göre 3’te 1’i kadar. Olsun ama yukarı da bahsettiğim uzman kişiler bunun farkında bile değiller bence.

Acenteler internetin yapamayacaklarını yapabilen bir kurum. İnternet ile rekabet içerisinde olmalarından dolayı da fiyat konusunda eskisi gibi tekel olmayıp daha makul seviyelerde, hatta bazen çok daha uygun fiyatlı olabiliyorlar. Genel fotoğrafa bakarsak eski usul acentelerin etkin oldukları on ana konuyu şöyle sıralayabiliriz:

Cidden iyi bir fiyat alıp almadığınızı tartabiliyorlar

Normalde iç hat biletlerinde pek acenteye ihtiyacınız yok. Daha sık seyahat ettiğiniz için bunu havayolları firmasının sitesinden veya bilumum uçak bileti satan kurum sitelerinden alabiliyorsunuz. Ancak iş Atlantik aşırı veya Avrupa olunca durum biraz değişiyor. Orada bir uzmanın bilgisine ihtiyaç duyuyorsunuz. Evet aynı koşullarda yine benzer sitelerden alabilirsiniz fakat para yükseldikçe aklınızda bazı ilave sorular oluşuyor ve bunun cevaplarını internet size veremiyor. Karşınıza çıkan 700 USD’lik bilet fiyatının makul olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Acenteler bu konuda sizinle empati kurabiliyor.

Acenteler bir ülkede nereye gitmeniz gerektiğini, kiminle orada dolaşmanızın uygun olacağını biliyor

Dünyamızın en havalı, bilinen ilk 30-50 şehrine gitmediğinizi düşünün. O zaman bir bilir kişiye ihtiyacınız var. Ona danışıp güzergahınızı belirlemeniz gerekiyor. Ortaya çıkan yine güven meselesi. Oturup tonlarda farklı yorum, bilgi okuyabilirsiniz. Bunu işleme almanız, zamanınız ve emeğinizden yiyecektir. Seyahat Acentaları bu bölgeye çok fazla gezi ve operasyon kurguladığı için bu bilgilere ulaşmanız her zaman daha kolay. Örnek vermem gerekirse geçen gün bir arkadaşımın arkadaşı arıyor. Normalde telefona çıkmam ama boş bulundum işte. Bana sorusu şu: “biz Bali gibi bir yere gitmek istiyoruz, her şeyi ayarladık ama bize başka benzer bir yer önerir misin. Bu arada şu kişinin selamı var.” Madem her şeyi yaptın ne diye soruyorsun git Bali alternatifi neresi var sen araştır. Yok, ama işte burada güven devreye giriyor. Veya kendine güvensizlik, hani çok iyi bir gezgindin.

Sırtınızı dayanabileceğiniz bir duvardır seyahat acentesi

Hadi bakalım uçağınız ertelendi veya iptal oldu arayın bileti aldığınız ucuz internet sayfasını. Bakalım kim yardımcı olacak size. İptal olan uçağın sırasına girin ve biletinizi en uygun alternatife değiştirmek için uğraşın. Hadi diyelim havayollarına ulaştınız derdinizi anlatana kadar ya hat kesilir ya karşı taraftaki sizin kim olduğunuzu anlayana kadar cep telefonu faturanız patlama yaşar. Oysa seyahat acentesi bir telefon uzaklıktadır. Sizin sırtınızı sıvazlar ve derdinize derman olur.

Uçakta yan yana oturamama derdi

Her şeyi sen yapıyorsun ya, ucuz olacak ya. Hadi bakalım al biletini ve dostlarınla yan yana oturmak için çırpın. Şansın varsa 2-3 dost yan yana düşersiniz yoksa yanına parmak tırnaklarını kesen temizleyen birisi de düşebilir. Hem o senden de az ödemiş olabilir uçak biletine. Seyahat acenten ise senin tüm taleplerini alır ve bir sanatçı gibi bunları tek tek işler, sana özel bir kurgu yaratır.

VIP (Very Important Person = Çok Önemli Kişi) bir kişi olmadan size VIP dünyasına sokabilirler

Aylardır dolu olan bir lokantaya yer bulabilirler. Bir konseri çok mu istiyorsunuz internet size “hayır yer yok” mu diyor, seyahat acenteniz size yardımcı olabilir. Bir otelde sıkıntınız var, otel sizi dinlemiyor bile çünkü bunu aldın, ne ödediysen o. Oysa seyahat acenten sen daha fazla üzülme diye, hata senin olsa dahi, seni lüks veya süit odaya yükseltebilir. Yapsın bakalım bunu sana internet sayfası…

Seyahat Acentesi senin için, senin cebinden çıkanı düşünür

En uygun havalimanına nasıl giderim? Hangi havalimanı bana daha uygun? Bu ve bunun benzeri sorulara internet sana robot cevap verir. Senin sonra telefona sarılıp dakikalarca bilgi toplaman gerekir. Sonra oturup hesap kitap yapman lazım. Ne dert ediyorsun ara seyahat acenteni oradaki uzman sana her şeyin planını çizsin.

Daha Uygun Fiyat Her Zaman Acentende

Posta kutuna “şok fırsat” diye bir eposta düştü. Hemen heyecanlanma bunu seyahat acenten senden önce biliyordu. Lütfedip arasaydın da sorsaydın. Bu tür kampanyalardan seyahat acenten senden ve robotlardan önce haberdar olur ve bunu istersen seninle paylaşır. Hele hele karışık rezervasyonlar söz konusu olunca seyahat acentesi her seferinde daha iyi bir kurgu ve fiyatla karşına çıkacaktır bunu unutma.

Seyahat acentesi sadece otel veya uçak rezervasyonu yapmaz. Seyahat Acentesi daha fazlasıdır.

Bir internet sitesine girersin ve “satın al” tuşuna basarsın. Aldığın ürünün köşesini, ucunu veya sonunu kesemezsin, oynatamazsın. Neyse odur. Peki diyelim ki bir safariye gideceksin, 3 kişi 6 kişilik araç istiyorsun, aynı zamanda butik otellerde kalacaksın ve buralarda Vegan yemeği yiyeceksin ve bir gece de bölgenin en lüks lokantasında yemek yiyeceksin. Ve hepsinin parasını da bir kalemde ödeyeceksin. Buyur şimdiden interneti aç ve çalışmaya başla.

Bir problem oldu ne yapacaksın

Seyahatinle ilgili bir sorun oldu, yarın kalacağın oteli bugüne alacaksın veya bir yerel rehber ile buluşacaktın onun saatini değiştireceksin. 5-6 yeri arayacağına, derdini anlatacağına çak bir telefon seyahat acentene ve hallet problemini.

24 saat hizmet

İnternet’ten aldın özel fiyatlı bir servis, hemen koşulu sana dayatır “koşulsuz, iadesiz.” Ölsen de sana iade yapmaz, daha 6 ay var dersin, kusura bakma koşullar dayatmasını savurur sana. Parayı öderken o tıkladığın kutucuk vardı ya o her şeydi şimdi fark edersin ve pişman olursun okumadığın için. Sistem seninle empati kurmaz, dinlemez, umursamaz, soğuktur ve vicdansızdır. Oysa seyahat acenten seni dinler, dertleşir, sakinleştirir, yok gösterir, ışık tutar ve elini sorunun halledilinceye kadar bırakmaz.


Bu Makale 21.12.2018 - 14:18:15 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.