savasdas@turizmguncel.com

Şeref Oğuz: Döviz kurunun seyrini turizm sektörü belirleyecek

Şeref Oğuz: Döviz kurunun seyrini turizm sektörü belirleyecek
Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, döviz kurunun kaderini turizmin performansının belirleyeceğini belirtti.

Döviz kurları ile turizm gelirleri arasındaki ilişkiyi kaleme alan Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, “Geçen yıl salgın yüzünden aksayan döviz üretim makinemiz turizm, bu yıl da afetler ve doğa olaylarıyla hasarlı yol alıyor. İhracattan sonraki en önemli döviz kaynağımızın yılsonuna dek göstereceği performans, dolar kurunun seyrini belirlemede etkili olacak.” dedi.

Doların hareket alanı gördükçe sıçradığını kaydeden Oğuz, “Spekülasyon zemini oluşunca koşuyor, paniklerde hızlanıyor, sakin dönemlerde ise dinginleşiyor. Hacim olmadığında ise yukarı doğru başını uzatıp bekliyor.” diye yazdı.

“Bu haldeyken bacasız sanayimiz turizm, döviz temininde bel bağladığımız en önemli kaynak halini alıyor. İhracatın performansı ortada ama döviz ihtiyacımızı karşılamada yine de yetersiz. Zira ithalata bağımlılık söz konusu… Ancak turizmdeki toparlanma, altın değerinde ve son çeyreğin cari açık kaderini tayin edici güce sahip.” diyen Şeref Oğuz, temmuz ayında yakalanan 4,3 milyon ziyaretçi sayısının olumlu olduğunu, ancak sezonu ucundan yakalamış olan Türkiye’nin 20 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmasının zor olduğunu kaydetti. Oğuz, “Bunun için 30 milyon ilave turist beklenmeli ki ne zaman var ne de virüsün varyantlardan tam açılma ortamı… Yine de turizmciler ellerinden gelenin fazlasını yapıyor.” değerlendirmesini yaptı.


Bu Makale 25.08.2021 - 22:09:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.