savasdas@turizmguncel.com

Rusya'daki charter uçuşlar için kaygılı bekleyiş

Rusya'daki charter uçuşlar için kaygılı bekleyiş
Türkiye'deki yüksek vaka sayıları nedeniyle charter uçuşların durdurulmasının gündemde olduğu Rusya'da, resmi kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Rusya, cuma günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında Türkiye charter uçuşlarıyla ilgili kararını açıklamamış, kararın pazartesi açıklanacağını duyurmuştu. Rusya'nın bu tavrı, cumartesi günü Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile Erdoğan arasındaki görüşmeye ilişkin 'bekle gör' politikası şeklinde yorumlanmıştı. Ria Novosti, Rusya tarafının Türkiye uçuşlarıyla ilgili resmi kararını bugün açıklayacağını rapor etmişti.

Türkiye talebinde düşüş yaşandı

Mayıs tatili için Türkiye'ye gelmeyi hesap eden Rus turistlerin ise 'son kararı' vermek için kaygılı bir bekleyiş içinde olduğu belirtiliyor.

TürkRus'un Izvestiya'dan aktardığı habere göre, charter uçuşların durdurulması ihtimali nedeniyle Rusya’da tur iptallerinde büyük artış yaşandı. Türkiye turlarına olan talebin yüzde 25 düştüğü, iptal edilen tur sayısının ise on kat arttığı ileri sürüldü.

İptallerin cuma günü büyük artış gösterdiği vurgulandı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, uçuş yasağı kararı çıkarasa Türkiye'nin haftada yaklaşık 20 bin turist kaybedebileceğini tahmin ediyor.

Bir turizm acentesi yetkilisi, "Genellikle günde 200 Türkiye turu satarken son günlerde en fazla 120-140 satış oldu. Rusya'dan Türkiye'ye şu anda haftada 150 uçak kalkıyor. Biletler Ekim ayına kadar İstanbul, Ankara, Antalya ve Dalaman için satıldı. Biletlerde iptal yok ”dedi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barzykin de Mayıs tatili için tur satışlarında yüzde 10-20 düşüş açıkladı.

Rus uzmanlar, "En olumsuz senaryoda, Rusya'nın Türkiye'ye mevcut uçuşlarının bir kısmını iptal etmesi durumunda talep Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs'a yönlendirilecek” dedi.

Ancak Türkiye'de 100 bin ruble olan bir tatil paketinin örneğin Güney Kıbrıs için 150 bin ruble olduğu belirtiliyor.


Bu Makale 12.04.2021 - 11:50:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.