savasdas@turizmguncel.com

Rusya'da üç senaryo: Ya Türkiye ya iflas!

Rusya'da üç senaryo: Ya Türkiye ya iflas!
1 Haziran'a kadar Türkiye'ye uçuşların yasaklandığı Rusya'da, üç senaryo konuşuluyor. İlk iki senaryo turizmcilerin nefes almasını, son senaryo ise kriz ve iflasa işaret ediyor.

Rus turizmciler Türkiye uçuşlarının başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. TürkRus'un turizm haber portalı TourDom'dan aktardığı habere göre, Rusya uçuşlarıyla ilgili “En geç 28 Mayıs’ta belli olacak” haberleri gündeme taşınırken, gece geç saatlere kadar beklenen haber gelmedi. Şu anda en iyimser hesaplarda, yasağın haziran ortasına kadar uzatılması var.

Rusya'da turizmciler uçuşların başlamasıyla ilgili üç senaryoyu değerlendirdi.

Buna göre sektör temsilcileri 3 senaryoyu ve beklenen sonuçlarını şöyle sıraladı:

1. senaryo: Bir açıklama yapılamayacak, yani "hiçbir şey olmayacak.” Hükümetin Kovid-19 kapsamında kararları veren organı Operasyon Merkezi, 1 Haziran da dahil olmak üzere, Türkiye ile ilgili yeni bir karar açıklamayacak. Bu fiili bir durum yaratacak ve yasal olarak bu, 2 Haziran'dan itibaren kısıtlamaların kaldırılacağı, havayollarının ve tur operatörlerinin Türkiye’ye normal sefer ve tur satışlarına döneceği anlamı çıkarılacak.

2. senaryo: 1 Haziran’a kadar, son dakikada da olsa yasak ve kısıtlamaların kaldırıldığı duyurulacak.

İlk ve ikinci senaryo durumunda sektörde şu ortak beklentiler olacak: Bu iki senaryonun belirgin çekiciliğine rağmen, bir dezavantajları var. Tur operatörleri ve seyahat acenteleri, büyük bir talep dalgasında boğulma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Hem daha önce tur rezervasyonu yaptıran ve kullanamayanlardan hem de yeni müşterilerden bir talep dalgası yaşanacak. Sektör bu talebi karşılamakta zorlanacak.

3. senaryo: Türkiye yasağı 1 Haziran’dan sonra da devam edecek. Hem turizm şirketleri hem de tüketiciler için açıkça en kötü senaryo tabii ki bu. Rusya'daki tur operatörleri, en büyük dış turizm destinasyonuna belirsiz bir süre için daha tur satamayacak, mali krizleri derinleşmeye devam edecek. Bu, iflasların ve geçen yıl gerçekleşmeyen turlar da dahil olmak üzere müşterilere karşı yükümlülüklerini yerine getirememe tehlikesinin patlak vermesi anlamına geliyor. Turizm piyasası yakın gelecekte Türkiye ile çalışma fırsatı bulamazsa, tur operatörlerinin pandemi nedeniyle seyahatleri gerçekleşmeyen müşterilere iade edecek paraları olmayacak. Ne finansal garanti ne de erteleme, bu derin krizi aşmaya yardımcı olmaz.”


Bu Makale 29.05.2021 - 09:24:38 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Arif - 29.05.2021 - 03:29

  Gönül ister ki açılsın ama maalesef açmayacaklar. Gerçi bırakın da ruslar biraz birbirlerini kazıklasın. soçi,krasnodar gibi rus tatil yerleri hem Türkiyeden pahalı hem de yeme içme 3 öğün değil..Ruslar da Türkiyenin değerini anlar hem biraz.. Rus devleti kendi vatandaşlarını kendi işverenine kazıklatsın biraz

 • Mert - 29.05.2021 - 03:17

  Rusyaya bağımlı turizme hayır. Ruslara güvenmek büyük hataaaa

 • Cem Tan - 29.05.2021 - 10:28

  Ruslar açısından uçuşların açılmaması daha iyi,kendi iç pazarını tam kapasite dolduracak. Ayrıca Rus turistlerin büyük kısmı Türk acenteler tarafından getirildiği için iflas eden yine biz oluruz.

 • Gökhan tan - 29.05.2021 - 10:20

  3. Senaryo %100 sebep politik Hala hayal kurmaya devam etmeye devam ersoy bey

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.