savasdas@turizmguncel.com

Rusya’da Türkiye mağdurlarına yarım milyon kişi daha eklendi

Rusya’da Türkiye mağdurlarına yarım milyon kişi daha eklendi
Rusya’nın Türkiye uçuş yasağını uzatması nedeniyle 500 bin yeni mağdurun ortaya çıktığı belirtildi.

Rusya’nın Türkiye uçuş yasağını 21 Haziran’a kadar uzatması turizm sektörünün elini kolunu bağladı.

Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina, charter uçuş yasağının uzatılmasının "sektör için yeni bir ağır darbe" olduğunu söyledi. Sosyal medyada ise, günlerdir yasağın kaldırılacağı umuduyla bekleyen ve satın aldıkları Türkiye turlarını iade etmeyen turistler, "son dakika" kararının mağduriyetiyle sert eleştirileri dile getiriyor.

Yüzde 60’i tatilini iptal etmemişti

Yasağın uzatılması kararının da son anda alınmasını da eleştiren Turina, mayıs sonuna kadar Türkiye'ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin yüzde 60'ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediğini hatırlattı.

‘’Yarım milyon turist daha eklendi’

TürkRus’un aktardığı habere göre Turina, “Bu durumdaki yüz binlerce turiste, haziran ve sonrası için Türkiye'ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişi daha eklendi. Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviye de yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle, bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun” diye kaygılarını dile getirdi.

‘’Eşi görülmemiş bir durum’’

Bunun Rusya turizm pazarı için "eşi görülmemiş bir durum" olduğunu söyleyen Turina, “Açılmak istenen destinasyonlar turizm sektörüne hiçbir şekilde yardımcı olmaz Hırvatistan, Fas, Mauritius gibi yerler çok talep görmüyor. Ancak oralara bile uçuş sayısı son derece sınırlı" dedi.

Turina, BFM'e demecinde ise kararın son ana bırakılması için "Bunun birçok açıdan Rus turistlere saygısızlık olduğuna inanıyorum" dedi.

Rusya koronavirüs operasyon merkezinin kararıyla, 10 Haziran'dan itibaren Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan ile uçuşlar gerçekleşebilecek.


Bu Makale 01.06.2021 - 08:26:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Yılmaz, dagcı - 02.06.2021 - 12:01

  Yıllardır Türkiyenin turizimini baltalamaya çalışıyorlar, ben olsam Avrupa vatandaşına 50,000 erosu olmayanı türkiyeye almam ve çıkıştada 25,000 eroyu harcadığını beyan etmesini isterim, etmeyenede deport vururum Rusya içinde aynısını yaparım Türkiye kaliteli bir ülke insanıyla doğasıyla meyvesiyle otel kalitesiyle, ayrıca otel sınırlaması getirmek lazım aşırı derece otel yapılıyorantalya bölgesine Türkiye nekadar önem verirse versin turiste okadar engellenmeye çalışıyor başta Almanya, gelmesinler zaten bu sezonda bitti bütün emeklerimiz boşa gitti,

 • Umut - 01.06.2021 - 08:31

  Rusya bizim gibi mi vatandaşını düşünüyor ülkesinde ki vürüsü bitirmek amaç bizim gibi sınırları açıp turist için yalvarmıyor bizim ülkede tc vatandaşı değil türist değerli

 • Arif - 01.06.2021 - 03:25

  Malumun ilanı olmuş.

 • Uzman Görüşü - 01.06.2021 - 01:01

  PUTİN eski KGB başkanıdır. Diktatördur. Demokrasiyi sevmez. Turizmde Türkiye iklim bakımından en güzel,i,, Türk+Rus yakınlığını bozmak isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz

 • Mustafa Avkıran - 01.06.2021 - 11:00

  Bu karar kesinlikle siyasi.Ayrıca Putin Türkler için ayrı bir yerdeydi.Ama hayal kırıklığı yaşattı bizlere.????

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.