savasdas@turizmguncel.com

Rusya turizm pazarı Mısır'a açılıyor iddiası

Rusya turizm pazarı Mısır'a açılıyor iddiası
Rus medyası, Rusya'dan Mısır'a charter uçuşların başlayacağını yazdı. Haberi kimi uzmanlar, ''Bir kaşık suda kıyamet koparılıyor'' diye yorumlarken, kimileri ise 'Şarm El Şeyh ve Hurghada'da charter uçuşların başlaması için eskisinden daha fazla umut var'' değerlendirmesini yapıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Reuters haber ajansına açıklama yapan Mısır Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı Ashraf Nuweir, 5 yıllık aranın ardından Rusya'dan Mısır'ın turizm bölgeleri Şarm El Şeyh ve Hurghada'da dönük charter uçuşların mart ayından itibaren başlayacağını söyledi.

Nuweir’in açıklaması Nordwind’in başvurusuna dayanıyor

Ancak Ashraf Nuweir'in bu açıklamayı Pegas Touristik'in hava yolu şirketi Nordwind'in 28 Mart'tan itibaren her iki havalimanına da uçmak için izin istemesine bağladı. Nuweir, Pegas'ın başvurusuna doğal olarak izin verildiğini de sözlerine ekledi.

Ashraf Nuweir ayrıca, Rus uzmanlardan oluşan 17 kişilik Şarm El Şeyh ve Hurghada havalimanlarında 7 günlük inceleme yaptığını ve havalimanlarındaki güvenlik önlemlerini taktir ettiklerini kaydetti.

Konuyla ilgili olarak ATOR'un web sitesinde yayınlanan haberde, Rusya'nın Mısır'a dönük charter uçuşlarına izin vermediği, konunun sadece Rus bayraklı bir hava yolu şirketinin iki resort bölgeye uçmak için başvuru yapmasından ibaret olduğuna dikkat çekildi.

TASS: Moskova ve Kahire muhtemelen prensipte anlaştı

Öte taraftan Rus haber ajansı TASS ise, Mısır Sivil Havacılık Otoritesi yetkilisinin sözlerinden yola çıkarak, ''Muhtemelen Kahire ve Moskova charter uçuşlarının başlatılması konusunda prensipte anlaştı ancak kesin başlama tarihi henüz netleştirilmedi. Uçuşların başlaması için teknik onaya ve lojistik organizasyona ihtiyacımız var.'' diye yazdı. Ajans ayrıca, 18 Şubat itibariyle haberi henüz resmi kaynaklardan doğrulatamadığına da dikkat çekti.

Umut her zamankinden daha yüksek

Havacılık uzmanları ise resmi kararı görünceye kadar tüm bu yazılıp çizilenlerin bir iddiadan öteye gitmeyeceğini belirtiyor. Bu da Başkan Putin'in yayınlayacağı bir kararname.

Rusya pazarında konuyla ilgili iyimser olanlar da var. Rus güvenlik uzmanlarının ocak ayında Mısır havalimanlarında yaptıkları son denetimin ardından, charter uçuşlarının Şarm El Şeyh ve Hurghada'ya dönme olasılığının önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu belirten kimi uzmanlar, Mısır tarafının güvenlik konusunda çoğu şeyi yerine getirdiğini ifade ediyor.

Maya Lomidze: Öngörülebilir bir gelecekte uçuşların başlaması tartışılıyor

ATOR Direktörü Maya Lomidze ise, ''Yapılan son denetimlerin ardından Mısır'a dönük charter uçuşlarının başlaması önceki yıllara göre daha yüksek. Kesin tarih üzerinde bir anlaşma henüz olmasa da, uçuşların öngörülebilir bir gelecekte başlatılması tartışılıyor. Her halükarda Mısır'a ilişkin belirsizlik her zamankinden çok daha az.'' yorumunu yaptı.

HATIRLATMA: Mısır'ın Sina Yarımadasında bir Rus yolcu uçağının düşürüldüğü 2015 yılından bu yana Rusya'dan Mısır'a charter uçuşu düzenlenemiyor.


Bu Makale 19.02.2021 - 09:39:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.