savasdas@turizmguncel.com

Ruslar ve Ukraynalılar büyükleri kurtardı, küçük oteller zorda

Ruslar ve Ukraynalılar büyükleri kurtardı, küçük oteller zorda
Rusların ve Ukraynalıların büyük otelleri ayakta tuttuğu İstanbul'da, 15-20 bin kişinin çalıştığı küçük oteller zorda. Pandeminin etkisinin uzun süreceğini belirten küçük oteller, İstanbul turizmi için yol haritası istiyor.

İstanbul'da faaliyet gösteren 4 bin civarındaki küçük otelden yarısının kapalı olduğu, açık olanlarda ise fiyatların yüzde 50 düştüğü belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'e konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Aydın Karacabay, açık olan büyük otellerde fiyatların yüzde 30 düştüğüne dikkat çekti. Pandeminin yaz mevsimine rastlaması nedeniyle güneydeki otellerin alınan önlemlerle faaliyet gösterdiğini ve rahatladığını belirten Karacabay, pandeminin etkisinin 3 yıl süreceğini belirterek önlem alınması çağrısında bulundu.

Hangi destekler gerekiyor?

Karacabay, otellerden Türkiye Tanıtım Grubu için kesilecek olan konaklama vergisinin hiç alınmaması, kongre turizmi için 2 bin üstü yabancı turist getiren firmalara vergi muafiyeti sağlanması, İstanbul Tarihi Yarımada’nın imar barışı kapsamına alınması, pandemi nedeniyle getirilen stopaj, SGK, KDV gibi vergi ve prim indirimlerinin 2021-2022 yılları için de geçerli olmasını, kısa çalışmanın 2021 yılı ilk yarısına kadar uzatılması gerektiğini belirtti.

Zengin Ruslar büyük otelleri ve yüksek nitelikli butik otelleri doldurdu

İstanbul’da otel cirolarının yüzde 80 düştüğünü anlatan Karacabay, “Gelen turistin yüzde 80’ini Rus ve Ukraynalılar oluşturuyor. Bunlar daha çok entelektüel, orta ve üst gelir grubu Ruslar. Tarihi eserleri gezip, en lüks yerlerde yemek yiyorlar. Taksim-Levent hattında yüksek doluluk yaratıyorlar, Tarihi Yarımada’daki yüksek nitelikli butik otelleri de dolduruyorlar” diye konuştu.

Kayıp 500 milyon euro

İstanbul Otelciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yaşar küçük otellerin kapanmasının yıllık 500 milyon Euro döviz kaybı anlamına geleceğine belirterek, “İstanbul’un turizm geliri 12 milyar dolar. İstanbul’un her yerinde küçük otellerin yaklaşık yüzde 90’ı kapalı. Açık olanlar da fiyatlarını düşürmelerine rağmen doluluk oranları yüzde 50 ila 60 arasında. Elemanları çıkarmadık, kısa çalışmadan faydalanıyorlar. 15-20 bin çalışanımız var. Kısa çalışma süresi aralık ayına kadar uzatılırsa da kimse açmaz otelini” dedi.


Bu Makale 13.10.2020 - 10:10:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.