savasdas@turizmguncel.com

Ruslar açısından kışı Türkiye'de geçirmenin 3 makul nedeni

Ruslar açısından kışı Türkiye'de geçirmenin 3 makul nedeni
Rusya'da, koronavirüs döneminde uzaktan çalışmak için Türkiye sahillerini tercih edenlerin deneyimleri sosyal medyada geniş yer buluyor.

Türkiye'de yaşayan bir Rus kadın, ülkenin tatil beldelerine dönük yoğun "kışlık göçmen" akını hakkında izlenimlerini Yandex Zen blogunda paylaştı .

Rus blogger'a (Mama na More) göre, sonbaharda insanlar "sıcak bir ülkede yaşamanın avantajlarını” anladıkları için hazırlık yaptılar, işlerini ayarladılar ve şimdi Türk sahillerinde huzur içinde Rusya için uzaktan çalışıyorlar.

TürkRus'ta yer alan habere göre, kışı Türkiye'de geçirmenin en az üç makul nedeni var:

Birincisi, korona önlemlerine rağmen yılın bu dönemi, ülke içinde dolaşmak ve turist kalabalığı olmadan yeni yerleri görmek için ideal.

İkincisi, liranın değer kaybı sayesinde Antalya'da yaşamak Rusya'dakinden çok daha ucuz.

Üçüncüsü, Türkiye’ye gitmek, daire kiralayarak uzun süreli ikamet izni almak kolay.

Diğer yandan yazara göre, “kışlıkçı Rus” sayısındaki artış, tatil bölgelerinde kiralık emlak fiyatlarını arttırdı: “Ucuza iyi bir daire bulmak kolay değil”.

Ayrıca yabancı talebi yüzünden ülkede oturma izni alma kuyrukları arttı: “Normalde iki ila üç haftada alınırken, süreç iki ila üç aya kadar uzayabiliyor. İnsanlar vizelerin uzatılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyor."

Kendisi Türkiye’de uzun yıllardır yaşayan Rus bloger, “Ama sorunlarımız da var: Anaokullarında neredeyse herkes Rus. Zaten Ekim ayında başlayarak kış için epeyce yeni Rus ailesinin Türkiye'ye geldiği hemen anlaşıldı. Hatta kızımızın gittiği yuvayı,  genelde sadece Rusça konuşulduğu için değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü orada Türkçe öğrenmeyecekti… Türkiye'ye kışı geçirmek için gelenlerle Antalya'daki Rus diasporası yeni yüzlerle doldu. Gelen yeni insanlarla burada hayat daha güzel, daha eğlenceli hale geliyor ”diye yazdı.


Bu Makale 24.11.2020 - 09:29:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.