savasdas@turizmguncel.com

Rus turistin yüzde kaçı Türkiye tatilini iptal etti?

Rus turistin yüzde kaçı Türkiye tatilini iptal etti?
Rusya’da Türkiye rezervasyonu yapan tatilcilerin büyük çoğunluğunun iptal Türkiye’den vazgeçmediği ileri sürüldü.

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’ye dönük uçuşların 1 Haziran’a kadar durdurulmasının mevcut rezervasyonlara nasıl yansıdığını araştırdı.

Yüzde 60’lık kesim Türkiye’yi bekliyor

TürkRus’un aktardığı habere göre, daha önce Türkiye’ye rezervasyon yapanların yüzde 15’i, Türkiye’den vazgeçerek tatilini Rusya içinde geçirmeye karar verdi. Yüzde 18-20’lik kesimin Türkiye yerine, başta Küba olmak üzere, Rusya dışındaki diğer destinasyonlara yöneldiği belirtilen araştırmada, geri kalan yüzde 60’lık kesimin Türkiye’ye gitmekten vazgeçmediği, tatilini ileri tarihlerde Türkiye’de yapmayı umduğu ifade edildi.

ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, Mayıs-Nisan ayları için 500 bin kadar Rus vatandaşlarının Türkiye'ye tur rezervasyonu yapmış olduğunu hatırlattı.

Para şadesi yerine tarih değişikliği

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin, uçuşların durdurulması nedeniyle Türkiye ve Tanzanya'ya gidemeyen Rus turistlerin büyük bölümünün para iadesi yerine tatili ileri tarihe almayı seçtiklerini ifade etti.

15 Nisan'dan itibaren uçuşların durdurulması kararı sonrası yaşanan süreçle ilgili basın toplantısı düzenleyen Yuriy Barzıkin şunları söyledi:

2022 yılına öteleme imkanı da var

"Turistler satın aldıkları turları 1 Haziran sonrasına öteleyebilir. Ayrıca sonbahara veya 2022 yılına da öteleme imkanı var ancak bunlar uzun vadeli planlar olduğu için pek tercih edilmiyor. Yaz ayına ötelenirse, yüksek sezon olduğu için fiyat farkı olacak ancak kur, satış tarihindeki kura sabitlenmiş durumda ve bu nedenle daha ucuza denk geliyor. Bu da önemli bir seçenek."

Tüketici anlaşmazlıkları yaşanmıyor

Turistlerin para iadesi talep etme hakkına da sahip olduğunu belirten Barzıkin, "Ancak mutlak çoğunluk, ileri tarihe almayı tercih ediyor zira iade prosedürü uzun zaman alıyor ve mahkemede ihtilaflar yaşanabilir. Fakat şimdilik mutabakat sağlanıyor, büyük tüketici anlaşmazlıkları yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Aleksandr Osaulenko da, mahkeme yoluna gidilse bile para iadesinde tur bedelinin bir kısmının kesildiğine dikkat çekerek bu nedenle seyahat tarihini veya destinasyonu değiştirmenin daha avantajlı olduğunu kaydetti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Koronavirüsle Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu ulaşımının 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

Golikova, Rusya vatandaşlarının sağlığını korumanın bir öncelik olduğunu vurgulayarak, tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerinin önerildiğini de ifade etmişti.

Havayolu şirketlerinin kaybı

Öte yandan Türkiye'ye uçak seferlerinin durdurulması yüzünden Rus havayolu şirketlerinin 1,5 ay içindeki kaybı 17 milyar ruble olarak hesaplandı. Bu rakam, VTB Kapital tarafından yapılan araştırmadan çıktı.

VTB Kapital 1 Haziran'a kadarTürkiye'ye 1,5 milyon yolcu taşıma planının suya düştüğünü belirtti.


Bu Makale 20.04.2021 - 09:20:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Erkan Ari - 20.04.2021 - 10:41

    Ruslar bence iptal etmedi tarih değişikliği yaptılar 1 hazirandan itibaren oteller dolacaktır HERKEZE iyi sezonlar bol kazanç.... Eski yönetici Otel

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.