savasdas@turizmguncel.com

Rus Tur Operatörleri Birliğinden Antalya için dikkat çeken yorum

Rus Tur Operatörleri Birliğinden Antalya için dikkat çeken yorum
Rus Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) sitesinde yayınlanan haber/analizde, vaka sayılarında Türkiye’nin kriterleri karşıladığı ve uçuşların 21 Haziran’a başlayabileceği ifade edildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un yayın organı Atorus.ru’da yer alan haber analize göre, Türkiye'nin ana tatil beldesi Antalya'ya uçuşlar, koronavirüsle mücadelede yetkili organ olan Operasyon Merkezinin kararıyla yeniden başlatılabilir.

‘’Antalya’daki değerler Operasyon Merkezinin belirlediği değerlerin altında’’

TürkRus’un aktardığı habere göre, Antalya'da son iki haftadaki pandemi durumuna ilişkin resmi verileri ve Türkiye için Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı verileri uzmanlarla birlikte değerlendiren ATOR, “Şu an Antalya’daki durum, Rusya Covid Operasyon Merkezinin yabancı destinasyonları açmak için belirlediği değerlerin tümüyle altında” görüşünü savundu.

‘’Sayılar daha da düşüyor’’

Yazıda, “Türkiye Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz hafta sonunda ülkenin çeşitli illerinde 100 bin kişiye düşen vaka verilerini güncelledi. Böylece 22-28 Mayıs haftasındaki vaka oranlarına göre Antalya'da 100 bin kişiye düşen yeni COVID-19 vaka sayısı 32,53 oldu. Antalya'da bir hafta önce (15-21 Mayıs) bu rakam 100 bin kişiye 47.01 vaka idi. Böylece Mayıs ayının son iki haftasında Antalya'da yeni koronavirüs vaka sayısı 14 günde 100 bin kişide 39,76 olarak gerçekleşti. Bu sayılar daha da düşüyor” denildi.

Operasyon Merkezinin 3 kriteri var

Yabancı destinasyonlarla turistik uçuşları açmaya karar verirken, korona virüsünün Rusya’da yayılmasını ve ülkeye "ithal edilmesini" önlemek için operasyon merkezinin koyduğu üç kriterin bilindiği hatırlatıldıktan sonra, bu kriterler açısından Antalya bölgesi şöyle değerlendirildi:

“İlk kriter vaka oranının son iki haftadaki 100 bin kişi başına 40'ı geçmemesi. Antalya tatil beldeleri bu kritere göre güvenli, çünkü bu rakam 40'ın altında (39.76). Bu, Antalya'ya uçuşların başlaması konusunu ele alırken önemli: Sonuçta, Rusya operasyon merkezi, 30 Mayıs itibariyle bu rakam daha yüksek olmasına rağmen, İngiltere'ye uçuş izni verdi. Orada 100'de 48.6 oranı görülüyor.

İkinci kriter, 14 gün içinde yeni Kovid-19 vakalarının ortalama günlük büyüme oranı. Bu oranın yüzde 1'e eşit veya daha düşük olması gerekir. DSÖ web sitesine göre, tüm Türkiye'de bile 24.05-06.06.2021 arası iki haftalık verilere göre bu veri negatif çıktı: Yüzde - 2.10. Antalya'da bu oran daha da düşük. Yani Rusya operasyon merkezinin bu kriterine göre genel olarakTürkiye, özele de Antalya, uçuşlara başlama kriterini fazlasıyla yerine getiriyor.

Merkezin üçüncü kriteri, 1'den az olması gereken virüs bulaştırma katsayısı, yani Rt. Bu oran, son 4 gündeki yeni vakaların toplamının, önceki 4 gündeki yeni vakaların toplamına bölünmesinin sonucudur. DSÖ web sitesindeki verilere göre 06.06 tarihi itibariyle tüm Türkiye için Rt göstergesi 0.92. Bu 1’den düşük. Yani bu açıdan da Türkiye kriteri karşılıyor.”

Rus heyetin bu hafta gelmesi bekleniyor

Haberde Rus heyetinin Antalya bölgesi otellerinde “teftiş” için bu hafta gitmesinin beklendiği, en azından Antalya’ya uçuşların 21 Haziran’dan sonra başlamaması için objektif bir neden kalmadığı savunuldu.

,

Bu Makale 07.06.2021 - 21:57:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • otelci - 08.06.2021 - 09:14

    işallah ! Ancak inanalım mı ? Yeter ki bizdeki yetkililer konuşma yapmasınlar. Nato zirvesi sonunda durum açıklanır sanıyorum. Tüm camia ve turizm çalışanları ile Antalya esnafı Rus misafirleri bekliyor.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.