savasdas@turizmguncel.com

Rus Dışişlerinden yurt dılşı seyahatine çıkan vatandaşlarına uyarı

Rus Dışişlerinden yurt dılşı seyahatine çıkan vatandaşlarına uyarı
Rusya Dışişleri Bakanlığı, yurt dışına seyahat eden vatandaşlarına ‘zorluklara hazır olun’ uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkan Yardımcısı Lukyantsev, ABD'nin 2008'den bu yana üçüncü ülkelerdeki Rusya vatandaşlarını, sonradan ABD'ye iade amacıyla gerçek anlamda avladığını, bu tür davaların sayısının 50'ye ulaştığını ve artmaya devam ettiğini belirtti.

TürkRus’un RIA’dan aktardığı habere göre Rus diplomat, "Sonuç olarak belirli bir ülkeye tatile gitme kararı esas olarak vatandaşlarımızın bilinçli ve bağımsız bir tercihi olduğu için onu sınırlayamayız. Ancak, doğal olarak, iş veya tatil için yurt dışına gitmeye karar veren herkes, bazı zorlukların ortaya çıkabileceği gerçeğine hazırlıklı olmalıdır ”dedi.

Bazı medya organlarında bu açıklamayla bağlantılı olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın haziran ayındaki bir başka uyarısı hatırlatıldı. O açıklamada, yurt dışına seyahat eden Rusya vatandaşları, ABD veya başka üçüncü ülkelerde gözaltı olasılığına karşı uyarılmıştı.

Bakanlık, Batı ülkeleri ile olan ilişkilerde durumun ağırlaşmasına dikkati çekmişti. Rus vatandaşlarına yönelik zulmün "gerçek bir av" karakteri kazandığına vurgu yapan Bakanlık "ABD ve Washington ile iade anlaşması olanlar da dahil olmak üzere, bağımlı üçüncü ülkelere seyahat etmekten kaçınmanın daha iyi olduğunu kaydetmişti.

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre, son iki yılda Washington'un talebi üzerine çeşitli Avrupa ülkelerinde yaklaşık 20 Rusya Federasyonu vatandaşı gözaltına alındı ve toplamda 60'tan fazla kişi ABD'de tutuklu bulunuyor.

Rusya vatandaşlarının ABD’ye gönderilip Amerikan adalet sistemi karşısına çıkarıldıklarında kendilerine Amerikan adli makamları tarafından güçlü etki ve baskı uygulandığının altını çizen Lukyantsev, soruşturmayla bir anlaşma yapınca o ülkede maruz kalacakları cezanın hafifletilmesini talep edebilecekleri gerekçesiyle bu kişilerin soruşturma ile işbirliği yapmaya, suç itirafına zorlandıklarını vurguladı.

Rus diplomat, “Aynı zamanda birçok yurttaşımız, kendilerine yöneltilen suçlamalar asılsız olduğu için suçlarını itiraf etmeyi reddediyor" ifadelerini kullandı.

Lukyantsev, Ruslara yönelik diğer etki yöntemlerinin de uygulandığını, örneğin birilerinin ciddi kronik hastalıkları olduğu halde dahi kalifiye tıbbi yardımın geç sağlandığını ya da tamamen reddedilebildiğini vurguladı.

Şu anda yurtdışındaki ıslah evlerinde 9 bin 218 Rus vatandaşı bulunuyor. Bunların arasından 4 bin 371 kişi şüpheli, bin 895 vatandaş ise sanık olarak işlem görüyor, 2 bin 952 kişi ise hüküm giymiş durumda.


Bu Makale 31.08.2021 - 08:26:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Türkiye temiz ve sağlıklı güvenilir buraya gelen hiç bir turist hasta - 01.09.2021 - 11:18

    Türki best safe clean country no body br sick hare safe go Back home

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.