savasdas@turizmguncel.com

Rehberler Lykia Yolunu tanıtmak için yürüdü

Rehberler Lykia Yolunu tanıtmak için yürüdü
Profesyonel turist rehberleri tanıtım ve keşif amacı ile Unesco Kültür Mirası listesinde bulunan Likya yolunu gezdiler.


19 tur rehberi, 19 kilometrelik Tekirova-Maden Bükü-Çıralı’dan oluşan 19 kilometrelik etabı yaklaşık 8 saatte tamamladı. Toros dağlarının eteklerinde zaman zaman zorlu etapları geçen rehberler, Çıralı’da yürüyüşlerini noktaladılar. Tipik Akdeniz bitki örtüsüne ilaveten acı bakla, karabaş otu, frtilarya, orkide, iris, ranunculus gibi bitkilerin bolca görüldüğü rotada 1960’larda terk edilmiş krom madeninin kalıntılarına rastlandı.

Grubun rehberliğini yapan Volkan Aslı, bu rotanın bütün yolun ancak bir parçası olduğunu bununla birlikte müthiş manzaralar barındırdığı için, meraklılarının en çok görmek gezmek istedikleri rota olduğunu dile getirdi. Katılımcılardan profesyonel rehber Tamer Özdoğru rotada en çok doğanın sesini dinlemekten mutlu olduğunu ve manzaraların kıyaslanamayacak güzellikte olduğunu söyledi.

Katılımcılardan Profesyonel rehber Utku Eren korona sürecinde doğanın ve açık havanın öneminin arttığını dile getirerek, ‘elimizde böylesine değerli bir maden varken, bunun yurt dışına sunulması sürecinde yavaş kalıyoruz’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Selge –Adamkayalar ve Isparta-Eğirdir, Barla, Bağören, Adada etaplarını yürüyen rehberler topladıkları bağışlarla Isparta’da köyde evi yanan bir ailenin çocuklarına burs imkanı sağlamışlardı.

DSC_4634


Bu Makale 15.03.2021 - 15:22:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.