savasdas@turizmguncel.com

Özel sektörün ve kamunun işlettiği havalimanlarına destek

Özel sektörün ve kamunun işlettiği havalimanlarına destek
Özel sektör ve kamu tarafından işletilen havalimanlarına kira, ek işletme süresi ve kira erteleme destekleri verildi.

Pandemi nedeniyle yolcu sayılarında büyük düşüş yaşayan havalimanlarına destek geldi. Buna göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) işlettiği havalimanlarında 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021'e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarlar iptal edilecek. DHMİ'nin işlettiği havalimanlarında 2021-2022 dönemine ait kira bedelleri 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacak. Ayrıca, 2021 yılına ait kira bedellerinde artış yapılmazken, 2021 yılı DHMİ ücret tarifesinde de değişikliğe gidilmediği bildirildi.

Özel sektörün işlettiği havalimanlarına da destek verildi

Öte taraftan, özel sektörü tarafından işletilen havalimanlarına da destek verildi. Özel sektörün elindeki işletmelere 2 yıl ek işletme süresi verilirken, 2020 yılına ait kiraları da 2024 yılına ertelendi.

Edinilen bilgilere göre, gelecek yıllardaki garanti ücretleri üzerinde mahsuplaşma yapılacağı kaydedildi. İhale kriterine göre yolcu başına dış hat 20 avro , transit 5 avro ve iç hat ise 3 avro olarak alınan servis ücretlerinin, bu rakamın altına kalan kısmının ihale şartnamesi gereği DHMİ tarafından tamamlanması gerekiyor.


Bu Makale 19.02.2021 - 20:30:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.