savasdas@turizmguncel.com

Otellerde PCR testi ne kadara yapılacak?

Otellerde PCR testi ne kadara yapılacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, konaklama tesislerinde alınacak Covid-19 tedbirleriyle ilgili güncelleme yaptı. Buna göre, konaklama tesisleri bir sağlık kuruluşuyla anlaşarak otelde sağlık görevlisi bulunduracak. Bu görevliler, istemeleri durumunda, turistlere PCR testi yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Covid-19 kapsamında otellerin alması gereken tedbirlerde güncelleme yaptı. 81 ilin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve r gönderilen genelge, konaklama tesislerinin bir sağlık kuruluşu ile anlaşarak otellerde sağlık görevlisi bulundurulmasını şart koşuyor. Otellerde görev yapacak bu personel, istemeleri durumunda turistlere PCR testi yapacak.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre Covid-19 tedbirleri kapsamında, güvenli turizm sertifikalı konaklama tesislerinde, yabancı turistler talep etmeleri halinde 30 euro ücret karşılığında koronavirüs testi yaptırabilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzalı genelgeye göre, söz konusu otellerde numune almak için sağlık personeli bulundurulacak, bu oteller bir sağlık kuruluşuyla anlaşmalı olarak hizmet verecek. Numune alınan misafirler için izleme kayıtları tutulacak.

50 oda ve üzeri oteller

Sağlık Bakanlığı'na 81 ilin kültür ve turizm müdürlülerine ve otelcilere gönderilen genelgede, daha önce yayımlanan ve konaklama tesislerinde alınacak "koronavirüs" önlemlerini içeren genelgelere bazı eklemeler yapıldı. Buna göre, güvenli turizm sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikâmet adresi yurtdışında olan misafirlerin, "talebe bağlı olarak" 30 euro ücret karşılığında Covid-19 testi yaptırabilmesi mümkün olacak.

Misafirler için izleme kayıtları tutulacak

Numune almak için sağlık personeli bulundurulacak otellerde, yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet verilecek. Numune alınan misafirler için izleme kayıtları tutulacak. Sağlık personeli sayısı haftanın her günü hizmet verecek şekilde ve tesis kapasitesine uygun olarak belirlenecek. Tesiste numune alma işlemlerinin koordinasyonundan sorumlu, ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olacak bir "irtibat kişisi" belirlenecek. Tesiste pozitif vaka çıkması halinde ilgili il sağlık müdürlükleri ile il kültür ve turizm müdürlüklerine bildirimde bulunacak irtibat kişileri, misafirin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve izolasyonu sürecini de yönetecek. İl kültür ve turizm müdürlükleri tarafından numune alımı yapan konaklama tesislerinin listeleri hazırlanacak ve izlenerek güncellenmeleri sağlanacak.

Test merkezlerinde 110, havalimanlarında 30 euro

İkâmet adresi yurtdışında olan misafirler, talepleri halinde Covid-19 testini yine ücret karşılığında test merkezleri ve havalimanlarında da yaptırabilecek. Konaklama tesisine girişte ve odalarda, biri Türkçe en az iki yabancı dilde, koronavirüs testi yapacak sağlık personelinin çalışma saatleri, testin içeriği, süresi ve test sonucu ile ilgili yazılı bilgilendirme yapılacak. Ülkelerine dönüşte Kovid-19 testi zorunluluğu bulunan misafirlere de gecikmelere veya yaşanabilecek yoğunluğa maruz kalmamak için yolculuklarından 48 saat önce test yaptırmaları gerektiği hatırlatılacak. Aynı bilgilendirme yazısında, test yaptırılabilecek yerlerin isim ve adres bilgileri ile test ücretinin havalimanlarında 30 euro, test merkezlerinde ise 110 TL olduğu belirtilecek.


Bu Makale 10.08.2020 - 11:24:10 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.