edaozsoy@turizmguncel.com

müzik meslek birlikleri

 
Bu yılın başından itibaren özellikle yeni açılan şehir otellerinin kabusu haline gelen çok önemli bir konu var. Telif ücretleri... Bu sorun aslında çok uzun zamandır gündemde ancak son olaylarla birlikte işler yeniden arap saçına döndü.
 
Önce hikayenin başına dönelim. Bildiğiniz gibi otelcilerin oda başına telif ücreti ödemeleri için TUROB’un da aynı tarihte içerisinde yer aldığı Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile 4 müzik meslek birliği arasında 2008 yılında protokol imzalanmıştı.

Yaklaşık 1,600 otelin dahil edildiği protokole göre, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği, Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği olmak üzere 4 birliğe 2008 yılından bu yana telif ödeniyordu.
 
TÜROFED’İN SÖZLEŞMESİ KADÜK KALDI
 
Ancak telif ücretlerinin paylaşımı konusunda 4 müzik birliği arasında anlaşmazlık çıktı ve birlikler ikiye ayrıldı. MÜ-YAP, MÜYOR -BİR ile, MESAM ise MSG ile birlikte hareket etme kararı aldı.
 
Dolayısıyla sözleşme şu anda kadük kaldı. Yani önceden sözleşmeler tek elden yapılırken, şimdi iki ayrı noktadan yapılmaya başlandı. Bu gelişmeler yaşanırken, iddialara göre TÜROFED de MÜYAP’a bir yazı göndererek “TUROB bizim üyemiz değil, bize uyguladığınız protokolü onlara uygulamayın’ dedi.
 
YENİ SÖZLEŞMELER YAPILAMIYOR
 
Bu durum, işleri daha da karıştırdı. Şu anda özellikle İstanbul’da yeni açılan pek çok otel, tarafların ikiye ayrılması nedeniyle yeni sözleşmeyi teknik olarak yapamıyor. Dolayısıyla telif hakları konusunda ciddi bir sıkıntı var.
 
TUROB, üyelerinin mağdur olmaması için müzik meslek birlikleriyle ayrı ayrı görüşüyor. Başkan Timur Bayındır, “Yeni oteller yapılıyor. O zaman siz bu otelleri istemiyor musunuz? Ben bu tutumu anlamakta güçlük çekiyorum. Türkiye’de telif haklarıyla ilgili en büyük çalışmayı TUROB vermiştir. Biz yolumuza devam edeceğiz. Otelcilerimizin zor durumda kalmaması için gerekirse iKi ayrı protokol olarak ilerleyeceğiz” diyor.

Peki bu konuda ne yapılabilir? 5846 sayılı telif hakları yasanın bir an önce yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ertuğrul Günay zamanında konuyla ilgili gerekli girişimler başlatılmıştı. Yeni
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de bu konu üzerinde hassasiyetle durduğu belirtiliyor. Dolayısıyla otelciler bir an önce telifi tek elden yapmayı sağlayacak yeni yasa düzenlemesini dört gözle bekliyor.

Bu Makale 08.04.2013 - 14:59:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.