savasdas@turizmguncel.com

Mürsel Alban Mehmet Nuri Ersoy’u istifaya davet etti

Mürsel Alban Mehmet Nuri Ersoy’u istifaya davet etti
TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri sırasında kürsüye çıkan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u istifaya davet etti.

TurizmGüncel

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüsün en sert darbeyi vurduğu sektörün turizm olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ‘’Ülkemize 2019 yılında 52 milyon turiste gelmişken, 2020 yılında 15 milyon turist gelmiştir. 2019 yılında 35 milyar dolar turizm geliri elde edilmişken, 2020 yılında 11 milyar dolar gelir elde edildi. Devletimiz 24 milyar dolar turizm geliri zararı etti.’’ dedi.

‘’Turizm Bakanı Sağlık Bakanı’na bunları sordu mu?’’

Bunun sebebinin Sağlık Bakanı’nın Covid sürecindeki vakaları doğru anlatmayacak yanlış bilgi vererek kamuoyunu yanıltması olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın, ‘Bu verileri yanlış veriyorsunuz. Yarın İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler bizi seyahat koridorundan çıkarırsa bunun hesabını nasıl veririz’ demediğini anlatan Alban, ‘’Turizm Bakanı şu anda burada. Sağlık Bakanı’na bunları sordu mu, sormadı mı merak ediyorum. Bu nedenle ülkemiz 24 milyar dolar zarar etmiştir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’Turizm ülkeleri çalışana ve turizmciye hibe desteği verdi’’

2020 yılında turizmin Türkiye’ye örnek gösterilen ülkelerde de daraldığını kaydeden Mürsel Alban, ‘’Ama o ülkeler ne yaptı? Turizmcisine hibe desteği verdi. O hibe desteklerini çalışanından işletmesine, tamamına karşılıksız vermiştir. Oysa bizim Turizm Bakanı bunların hiçbirini sağlamamıştır. Biz Turizm Bakanı’nda performans beklerken, Turizm Bakanı o performansı yanlış yerlerde kullanmıştır.’’ Şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında güvenlik görevlisinden temizlik görevlisine, aşçıdan otel sahibine herkesin kaybettiğini kaydeden Alban, ‘’Otel sahibi borçlarını ödeyemiyor. Hacizde ve icralık durumda. Bunlar kaybedenler.’’ dedi.

‘’Turizmde kaybedenlerin yanısıra bir de kazananlar var’’ diyen Mürsel Alban, kürsüden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un fotoğrafını göstererek, şu ifadeleri kullandı:

‘’Bu oteli kendi şirketine nasıl kattı?’’

‘’Bu da kazanan. (Ersoy’un fotoğrafını gösteriyor) Turizmde de tek adam yoluna gidiliyor. Neden tek adam yoluna gidiliyor? Bakan performansını çok iyi gösterdi, benim seçim bölgem olan Muğla’da Bodrum’da Türkbükü’nde Azeri bir iş adamına ait Hilton Oteli satın aldı. Aldığı bu otel Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait mülkiyette. Bu otele Turizm Bakanlığı işletme vermiş. Bu oteli kendi şirketine nasıl kattı? Turizmci kan ağlarken, garson evine ekmek götüremezsen, işçi geçinemezken, şoför iş bulamazken, temizlik görevlisi düğününü yapamazken siz servetinize bir yenisini nasıl eklediniz? 

‘’İstifaya davet ediyorum’’

Sayın Bakan, tüm turizmciler adına sizden bir beklentimiz var. Bu bütçeyle turizmci entübe halindeyken bu koşullarda, bütçe genelinde konuşma yapmayın istifanızı verin. Sizi kamunun malını kendi şirketlerinize peşkeş çekmekten dolayı istifaya davet ediyorum. 


Bu Makale 08.12.2020 - 19:53:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ali Semih Gürbüz - 09.12.2020 - 04:20

    Akdeniz de ve Ege de sınırları duvarla çevrilmiş Oteller, Sezon bitiminde otel içinde bulunan villaları, uzun vadeli, el altından, yerliye, yabancıya, vergilendirmeden kiraya veriyorlar.. Personel, yiyecek giderleri var, gelir görünmüyor bilançoda zarar görünüyor. Villa kira gelirlerini vergiye tabii tutmadan cebe atıyorlar otel sahipleri. Bakan bey öğretiyor bunları herhalde yakın dostlarına..

  • Fatih er - 08.12.2020 - 08:41

    Helal olsun Mürsel albana sonuna kadar destekliyorum söylediklerini. Bu turizm bakanı o koltuğa yakışmıyor. 30 yıllık turizm hayatımda böyle bir turizm bakanı ne görüldü nede duyuldu. Bugün hemen derhal turizm bakanı istifa edip kendini bu gülünç durumdan kurtarmalıdır yazıklar olsun

  • AL - 08.12.2020 - 08:24

    Turizm gelirini 2019 ile 2020 arasında nasıl karşılaştırır bunlar anlamam.Covid diye bir gerçek yok galiba. Bu adam bakan olmadan öncede otel alıyor otel yapıyor işletiyordu şimdi niye bu kadar göz önüne getiriyorlar acaba

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.