savasdas@turizmguncel.com

Morgan Stanley’den turizm uyarısı: Bir kez daha...

Morgan Stanley’den turizm uyarısı: Bir kez daha...
ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, Avrupa’nın bir kez daha kayıp yaz turizm sezonu yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Ünlü yatırım bankası Morgan Stanley, koronavirüs aşılarının dağıtımının çok yavaş olmasından dolayı Avrupa’da bir kez daha kayıp bir yaz turizm sezonu yaşanabileceğini belirtti. Yaz sezonunda yaşanacak bir durgunluğun İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ekonomisi turizme bağımlı ülkelere darbe vurabileceğini kaydeden Morgan Stanley, “Avrupa’daki artan vakalar ve aşı dağıtımındaki yavaşlık ekonomilerin yeniden açılmasını geciktirip, pandemiden sonraki ikinci yazı da riske atabilir. Bu durum da kuzey ve güneyin bölünmesini arttırıp, yeni bir parasal genişlemeyi tetikleyebilir” dedi.

‘’Biraz kuşkuluyuz’’

Banka, kısıtlamaların ve mevsimsel hava dinamiklerinin ilkbahardan itibaren virüsün bulaşma hızını azaltmasıyla Avrupa’nın geçen yaz mevsiminin bir kısmından faydalanabildiğini belirtti.

Morgan Stanley, “Ancak daha bulaşıcı ve daha tehlikeli yeni virüs türünün ortaya çıkması ve Fransa ve İtalya gibi euro bölgesi ülkelerindeki vaka artışlarının hızlanması nedeniyle Avrupa’nın bu yıl da yaz mevsiminin bir kısmından faydalanması konusunda biraz kuşkuluyuz” dedi.

İspanya dayanıksız görünüyor

Banka, turizm kaleminin Avrupa Birliği’nin toplam gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 6’dan fazlasını ve toplam istihdamının yaklaşık yüzde 8’ini oluşturduğunu belirterek, yeni bir kayıp yaz turizm sezonunun en çok Avrupa’nın güneyindeki ülkeleri etkileyeceğini ifade etti.

Morgan Stanley, “2020’nin hali hazırda en kötü performans gösteren ülkelerinden biri olan İspanya, analizlerimize göre bilhassa dayanıksız görünüyor” diye belirtti.


Bu Makale 19.03.2021 - 10:17:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.