savasdas@turizmguncel.com

Mısırlı turizmcilerden Rus turist değerlendirmesi

Mısırlı turizmcilerden Rus turist değerlendirmesi
Mısır turizm kamuoyu, yaklaşık 6 yıl aradan sonra Rus turistlerin ülkeye dönüşünü konuşuyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Mısır'da turizm sektörünün en önemli gündem maddesi Rus turistlerin yeniden ülkeye dönmesi. Rusya pazarının açılması sonrası, havalimanlarındaki egemenlik hakkından Rusya pazarına ilişkin beklentilere, gelen turistin harcama potansiyeline kadar pek çok değerlendirme yapılıyor.

ATOR'un Mısır medyasından aktardığı habere göre, Rusya pazarının Mısır'a yeniden açılması sürecinde Mısır'ın bağımsızlığına ve egemenlik haklarına saygı duyuldu.

Rus taşıyıcılar kendi güvenlik protokollerini uyguluyor

Yapılan değerlendirmelerde, Mısır'daki havalimanlarının güvenliği ile ilgili sürece Rusların dahil olmadığı, Rusların bu konuda sadece gözlem yapma yetkisinin bulunduğu kaydedildi.

Öte taraftan Kızıldeniz bölgesine turist götüren Rus taşıyıcıların Mısır'da yer hizmetlerini çok fazla kullanmadığı, kendi güvenlik protokollerini uyguladığı ve bu ülkede uçaklara yiyecek-içecek yüklemesi yağmadığı ifade edildi.

Mısır’daki otel dolulukları artmaya başladı

Rusların dönmesiyle birlikte Mısır'ın resort bölgelerindeki otel doluluklarının da artmaya başladığı, bazı otellerin eylül ayına kadar satışa kapalı olduğu öğrenildi.

Mısır Otel Odaları Federasyonu, şu anda otellerin yüzde 50 dolulukla çalıştığını, ilerleyen zamanlarda bu oranın yüzde 60'a ve yüzde 70'e çıkacağını belirtti. Mısır'da oteller pandemi nedeniyle şu anda maksimum yüzde 70 dolulukla faaliyet gösterebiliyor.

“Rusya nitelik değil nicelik pazarı"

Rus turistlerin ülkeye dönüşünün Mısır'n imajına da önemli katkı sunacağını kaydeden Federasyon, Rusya pazarının açılmasının Çin ve Avrupa pazarının da önünü açacağı görüşünde.

Ancak Federasyon Rusya pazarı ile ilgili, "Rusya'dan çok sayıda turist gelecek. Ancak bu pazardan elde edilecek gelir düşük. Rusya nitelik değil nicelik pazarı." değerlendirmesini yapmaktan da geri durmuyor

Haftada 9 bin turist gidiyor

2015 yılında Rusya pazarında 2 milyar dolar gelir elde edildiğini hatırlatan Mısır Otel Odaları Federasyonu, aynı gelir seviyesine 2022'de ulaşılabileceği görüşünde.

Şu anda Rusya'dan Mısır'a haftada 9 bin turistin gittiği, yakın zamanda iki ülke arasındaki uçuş sayısının daha da artmasının beklendiği ifade edildi.


Bu Makale 11.08.2021 - 09:01:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.