savasdas@turizmguncel.com

Mısır'ın açılması Rusya'da Türkiye rezervasyonlarını etkiledi mi?

Mısır'ın açılması Rusya'da Türkiye rezervasyonlarını etkiledi mi?
Rusya'da sonbahar dönemine yönelik tatil satışlarında trendler belli oldu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Rusya'da yapılan sonbahar tatili rezervasyonlarında da Türkiye'nin açık ara birinci olduğu belirtildi.

Mısır’a charter uçuşlar başlamadığı sürece...

Rus Tur Operatörleri Birliği'nin web sitesinde yer alan haber, tur operatörlerinin ve perakendecilerin verilerinden elde edildi. Buna göre, Rusya'dan resort bölgelerine direkt uçuş başlatılan Mısır henüz ilk 5 ülke arasına giremedi. Uzmanlar, Mısır'a charterlar yapılmadığı sürece (şu anda Hurghada ve Şarm El Şeyh'e sadece tarifeli seferler yapılıyor) Türkiye'nin etkilenmeyeceği görüşünde.

En popüler 10 destinasyon

Şu anda Rusya'a en popüler 10 tatil bölgesinin Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldivler, Yunanistan, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Abhazya ve Hırvatistan olduğu ifade edildi.

Rusların 'kadife sezon' olarak adlandırdığı sonbahar sezonunda Türkiye'nin bu pazarda (geniş ulaşım ağı ve charter mevcudiyeti nedeniyle) tartışmasız lider olduğu ifade edilen haberde şu detaylar paylaşıldı:

Bölgelerdeki satışların yüzde 95’i Türkiye...

Pink Elephant'ın Genel Müdürü Aleksan Mkrtchyan, "Rusya'nın bölgelerinde yapılan yurt dışı tur satışlarının yüzde 95'i Türkiye. Elbette Moskova söz konusu olduğunda, (diğer bölgelere direkt uçuşlar olmasından dolayı) oran biraz daha düşük." dedi.

Tur operatörlerinin satış verileri de durumu destekliyor

Türkiye'nin Rusya'da sonbahar tatili satışlarının lideri olduğu ANEX Tour, PEGAS Touristik, Coral Travel, TUI Rusya, TEZ Tour gibi tur operatörlerinin verileri tarafından da teyit ediliyor. Coral'ın satışlarının yüzde 82'si, Intourist'in satışlarının yüzde 802i, Pegas'ın satışlarının yüzde 61'i ve Tez Tour'un satışlarının yüzde 50'si Türkiye.

Türkiye satışlarının yüzde 85’i Antalya

Türkiye'ye dönük tatil satışlarının yüzde 85'i Antalya ((Alanya Kemer, Belek and Side), yüzde 10'u Ege ve yüzde 5'i de İstanbul. Intourist'e göre, Türkiye'de deniz sezonu sona ermeye başladığında şehir ve gezi turları artmaya başlayacak.

Haberde, sonbahar dönemi Türkiye turlarında fiyatların tur operatörüne bağlı olarak, 60 bin ruble ile 145 bin ruble arasında değiştiği kaydedildi.


Bu Makale 16.08.2021 - 08:25:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.