savasdas@turizmguncel.com

Metin Ergun: 2001 krizinde bankacılık, şimdi turizm...

Metin Ergun: 2001 krizinde bankacılık, şimdi turizm...

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, 2001 krizinde bankacılık sektörünü yabamcılara kaptıran Türkiye'nin, şimdi de turizm sektörünü yabancılara kaptırma riskiyle karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, toplumun yüzde 80'inin aşılanmadığını belirtti. Ergun, ''Sağlık Bakanı Mart’ın 25’inde “Mayıs sonunda 100 milyon aşı gelecek diyordu, bugün ise “müjde 10 milyon aşı gelecek” diyor. Vaka sayıları kötü yönetimin aldığı yanlış kararlardan dolayı bir türlü düşmüyor.'' dedi.

''Böyle bit muamele karşısında kim Türkiye'ye tatile gelmek ister?''

Bakan Ersoy'un 'bu yıl 30 milyon turist bekliyoruz' dediğini hatırlatan Metin Ergun, ''Ama ülkemize gelen turist sayısı 2021’in ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50’den fazla düştü. Türkiye’nin turizmde geleneksel olarak kaynak ülkeleri olan Almanya, İngiltere ve Fransa, artan vaka sayılarından dolayı Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı. Türkiye’den gelenlere 10 günlük karantina uygulanacak. Kim böyle bir muamele karşısında Türkiye’ye tatile gelir?'' ifadelerini kullandı.

''Kremlin yönetimi Mısır'a ağırlık veriyor''

Aynı şekilde Rusya'nın Nisan ayının başında charter uçuşları 1 Haziran’a kadar durdurduğunu ifade eden Ergun, ''Bu kararı Mehmet Nuri Ersoy ile İbrahim Kalın’ın ziyaretine rağmen kaldırmadılar. Ama Kremlin yönetimi Mısır’a ağırlık vermeye ve Rus turistleri Mısır’a yönlendirmeye devam ediyor.'' değerlendirmesini yaptı.

''Yunanistan sıkı bir turizm diplomasisi uyguluyor''

Turizmde Türkiye'nin en önemli rakiplerinden Yunanistan'ın turizm sezonunu açtığını ve sıkı bir şekilde turizm diplomasisine devam ettiğini belirten İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, ''Türk turizmi ise büyük bir belirsizlik içinde. İktidarın her alanda olduğu gibi turizmde de kapsamlı bir stratejisi yok. Turizm çalışanlarının yüzde kaçı aşı oldu henüz bilmiyoruz. Turizm çalışanlarının aşılanmasında takvim nedir bilmiyoruz. Dolayısıyla turizmde açıklanan hedeflere kimse inanmıyor.'' diye komuştu.

''Gelinen aşama itibariyle turizmde bir felakete doğru gidiyoruz. Uluslararası arenada tek rekabet üstünlüğümüzün olduğu sektörü adeta kaybediyoruz.'' uyarısında bulunan Ergun, şunları söyledi:

''Türkiye turizm sektörünü yabancılara kaptırma riskiyle karşı karşıya''

''2001 krizinde bankacılık sektörünü yabancılara kaptıran Türkiye, bugün de onlarca yıllık emeğin ürünü olan turizm sektörünü yabancılara kaptırma riski ile karşı karşıya. Turizm sektörü milyonların ekmek kapısı olan bir sektör. Tribünlere oynayarak, içi boş laflar ederek bu insanlarımıza iş ve aş sağlayamayız. İktidarın turizmciye gerçek ve kapsamlı bir destek paketi sunması gerekirken bulduğu tek çözüm seyahat acentelerinin aidatlarını ertelemek ve bir anlamda turizm birliklerini cezalandırmak oldu. Cirolardan Bakanlığın aldığı TTGA’dan vazgeçmeyen iktidar, acentelerin temsilcilerine olan aidatlarını kesiyor.''


Bu Makale 20.05.2021 - 12:30:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.