savasdas@turizmguncel.com

Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Antalya’daki görüşmesinde turizm de konuşuldu

Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Antalya’daki görüşmesinde turizm de konuşuldu
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’da bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki turizm ilişkileri de konuşuldu.

Antal’nın Belek turizm merkezindeki bir otelde gerçekleşen Sergey Lavrov-Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinde Suriye, Libya, Afganistan ve Karabağ gibi bölgesel ve uluslararası sorunların yanı sıra turizm de konuşuldu.

‘’Tesislerimiz salgına karşı hazır, Lavrov da gördü’’

İki bakan, görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sergey Lavrov ile ikili çalışmaları sürdüreceklerini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, "Tesislerimiz salgına karşı hazır, Lavrov da gördü. Küçük sorunlarımızı birlikte çözme arzumuz var" dedi.

‘’İki doz aşı olandan PCR testi istemiyoruz’’

Türkiye'nin Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan gibi ülkelerle aşı sertifikasyonlarının karşılıklı tanınması anlaşması yaptığını belirten Çavuşoğlu, "Aşı sertifikası önerimi dostum Sergey Lavrov’a ilettim. Diğer ülkelerden gelen turistler için yaptığımız uygulamaları Ruslar için de uyguluyoruz. İki doz aşı olan Rus turistlerden PCR testi istemiyoruz. Rus turist hangi aşıyı yaptırmışsa onu kabul ediyoruz. İster Sputnik olsun ister başka bir aşı. Rusya ile aşıların karşılıklı tanınmasını ilettik." diye konuştu.

‘’Eski rakamlara ulaşmak için elimizden geleni yapacağız’’

Turizmin ekonomi ve beşeri ilişkiler bakımından önemli olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "Rusya'nın 22 Haziran itibarıyla ülkemize uçuş sınırlamalarını kaldırması isabetli bir karar oldu. Sadece bizim sektörümüzün beklediği bir karar değildi. Rus turistlerin de dört gözle beklediği bir karardı. Rus turistlerin dünyada en çok ziyaret ettiği şehirlerden birisi Antalya. 2019'da 7 milyon Rus turist Türkiye'ye gelmişti. Bu sene eski rakamlara ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Sağlıklı ve güvenli tatil geçirmek için tesislerimiz hazır" ifadelerini kullandı.

Sputnik V aşısının 400 bin dozunun Türkiye'ye geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, bu aşının ortak üretimi konusunda da kurumların birlikte çalıştığını kaydetti.

Bir gazetecinin, "Aşılı turistlerin seyahatleri konusunda çelişkili haberler çıkıyor. Rus aşılarından hangileri Türkiye tarafından kabul ediliyor? Hangi durumda PCR testi gerekiyor?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Rusya’nın kabul ettiği aşıları biz de kabul ediyoruz’’

"Turizm konusundaki çelişkili haberlerin kaynağını bilmiyorum ama bizim uygulamamız son derece net ve basit. Bu uygulamayı birçok ülke ile yapmaya başladık. Diğer bir ülkeden gelen turistler için yaptığımız uygulamayı, Rusya'dan gelen turistler için de yapıyoruz. İki doz aşı olan Ruslardan ve diğer turistlerden PCR testi istemiyoruz. Rusya hangi aşıyı kullanıyorsa biz onu kabul ediyoruz. İster Sputnik ister başka aşıl

ar. Aşı olmayanlardan neden PCR testi istiyoruz? Bu hepimizin güvenliği için. Buraya gelen Rus turistler, diğer turistler ve aynı şekilde turizm sektöründe çalışan vatandaşlarımızın ile esnaf için bu önemli. Hepimizin güvenliği için bu uygulamayı sürdürüyoruz. Uygulamamız gayet net."

Lavrov: Turizmi geliştirtme konusunda anlaştık

Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklamasında ise, Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi ve kullanımı konusunda iki bakanın anlaştığı belirtildi. Bunun da iki ülke arasında turizmi daha fazla geliştirme projesini mümkün kılacağı kaydedilen açıklamada, ''İki ülke arasındaki turizmi geliştirmek için gerekli tüm koşulları yaratma konusunda mutabık kaldık. Başta turistler olmak üzere, Rus vatandaşlarının sağlık ve güvenliğinin korunması için tüm önlemlerin alındığı konusunda bize garanti verildi. Bunun için Türk ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. Bu durum, özellikle uçuşların başlaması konusunda önemli.'' dedi.


Bu Makale 01.07.2021 - 09:03:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.