savasdas@turizmguncel.com

Koronavirüs yurt içi turizmi nasıl etkiledi, işte veriler

Koronavirüs yurt içi turizmi nasıl etkiledi, işte veriler
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılının ilk çeyreğine ait yurt içi turizm verilerini açıkladı.

Mart ayından itibaren Türkiye'de etkisini göstermeye başlayan koronavirüs, iç turizm verilerine sert yansıdı.Seyahat sayısında ve seyahat harcamalarında büyük düşüşler kaydedildi.

Seyahat sayısında büyük düşüş

Açıklanan rakamlara göre, ocak, şubat ve mart aylarından oluşan I. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 43,5 azalarak 7 milyon 958 bin olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanların yaptığı geceleme sayısı 75 milyon 346 bin, ortalama geceleme sayısı 9,5 gece oldu.

Seyahat harcaması

Yerli turistlerin, yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları 2020 yılının I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 41,9 azalarak 4 milyar 61 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu harcamaların yüzde 96'sını 3 milyar 900 milyon TL ile kişisel harcamalar, yüzde 4'ünü ise 160 milyon 775 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 510 TL oldu.

Seyahat harcamalarında en çok düşüş yaşanan kalemler

Bu çeyrekte yapılan seyahat harcamalarının geçen yılın aynı çeyreğine göre değişim oranları incelendiğinde en fazla azalış yüzde 67,9 ile diğer harcamalarda (spor, eğlence, eğitim, mücevher, altın, gümüş, halı, kilim vs), yüzde 61,6 ile seyahat öncesi yapılan harcamalarda (Giyecek, ilaç, çanta, kamera, film vb.) ve yüzde 61,0 ile konaklama harcamalarında oldu.

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler 74,7 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 11,4 ile "gezi, eğlence, tatil" ve yüzde 7,4 ile "sağlık" takip etti.

Konaklama

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 61 milyon 98 bin geceleme sayısı ile en çok "arkadaş veya akraba evinde" kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 7 milyon 502 bin geceleme ile "kendi evi" yer alırken, "otel" 2 milyon 161 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.


Bu Makale 22.07.2020 - 12:12:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.