savasdas@turizmguncel.com

Korona, yüksek sezonda turizm gelirlerini nasıl etkiledi?

Korona, yüksek sezonda turizm gelirlerini nasıl etkiledi?

Türkiye İstatistik Kurumu, yılının III. çeyreğine ait turizm verilerini açıkladı. Verilere göre, turizmin en yüksek olduğu dönemde gelirler yüzde 71 azaldı.

TurizmGüncel

Üçüncü çeyrekte turizm gelirleri 8 milyar dolar düştü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde (temmuz, ağustos, eylül) turizm gelirleri yüzde 71,2 oranında azalarak 4 milyar 44 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 14 milyar dolardı. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 71,6'sı yabancı ziyaretçilerden, yüzde 28,4'ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 3 milyar 97 milyon dolarını kişisel harcamalar, 946 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte tüm harcama türleri geçen yılın aynı çeyreğine göre azaldı. Spor, eğitim, kültür harcaması yüzde 82,6, tur hizmetleri harcaması yüzde 78,8 ve paket tur harcamaları (ülkemize kalan pay) yüzde 77,2 azaldı.

Gecelik ortalama harcama 61 dolar oldu

Bu çeyrekte geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 70 dolar yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 46 dolar oldu. Bu dönemde turist başına ortalama harcama ise 722 dolar olarak açıklandı

Ziyaretçi sayısı yüzde 74 düştü

Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 74,1 azalarak 5 milyon 604 bin 155 kişi oldu. Bunların yüzde 79'unu 4 milyon 430 bin kişi ile yabancılar, yüzde 21'ini ise 1 milyon 174 bin kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte yabancı ziyaretçiler Türkiye'yi yüzde 74,9 ile en çok "gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler" amacıyla ziyaret etti

İkinci sırada yüzde 15,8 ile "akraba ve arkadaş ziyareti", üçüncü sırada ise ile yüzde 3,3 ile "iş amaçlı (konferans, seminer, görev vb)" yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise Türkiye'ye yüzde 65,4 ile en çok "akraba ve arkadaş ziyareti" amacıyla geldi.

Turizm giderlerindeki düşüş daha yüksek

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden Türk vatandaşlarının harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 89,8 azalarak 126 milyon dolar oldu. Bunun 119 milyon dolarını kişisel, 6 milyon 476 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 93,1 azalarak 203 bin kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 620 dolar olarak gerçekleşti.

turizm_verileri

turizm_verileri1

turizm verileri2


Bu Makale 30.10.2020 - 11:29:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.