Feti Kuyucu

Kitle turizmde yaz hareketliliği ne getirecek?

Kitle turizmde yaz hareketliliği ne getirecek?

Dünya turizm endüstrisinde volümler ilkbahar, yaz ve sonbaharın ilk aylarına kadar oluşur, hem seyahat sayıları hem de gelirler önemli ölçüde artar.

Pandemiden yorulan sektör, pandemi sonrası hızlı toparlanma içerisindeydi. Rusya - Ukrayna savaşı toparlanan moralleri ve beklentileri bozdu.

Bir taraftan potansiyel kaybı bir taraftan nakit akışından yoksun kalan sektör bir de insan kaynağı kaybı ile önemli bir varlığından yoksun kalmıştı.

Pandemide sektörden kopan ve tekrar sektöre geri dönmeyen insan kaynağı, halen ciddi risk olarak sektörün ajandasındadır.

Tüm turizm çalışanlarında hayat pahalılığı ve ücretlerdeki cazibe yoksunluğu (düşüklüğü) sektöre geri dönüşün önündeki en önemli engel olarak gözükmektedir.

Diğer taraftan turizm yatırımcıları da zor bir dönemden geçmektedir.

Finansal tarafta;

- Nakit akışı düzensizliği, Rus ve Ukrayna pazarına bağlı tesislerde yüksek gelir kaybı,

- Sıkılaşan kredi kanalları ve krediye erişim sorunu,

- Selektif sektör olarak destek için hala 50 milyar TL’lik KGF kaynağının netleşmemesi,

- Kontratların çok büyük bölümü euro cinsinden. Maliyetlerde ise dolar etkinliği ağır basıyor ve parite sorununun oluşmasına neden oluyor. Bu durumda hem maliyet hem de gelir kaybı olarak sektöre yansıyor.

- Yüksek sezon/yaz tatili dönemi başlangıcında euro/dolar paritesi 1.04’lerin altında.  Geçen sene Mayıs- Ekim ortalaması yaklaşık 1,18 idi. Parite etkisi sektöre gelirler açısından olumsuz yansıyor. Kayıp neredeyse yüzde 12-13’lere yaklaşıyor,

- Kur farkı, maliyet enflasyonunun çok gerisinde ÜFE yüzde 132. Yıllık geçen sene yüksek sezon euro ortalaması 10.30 civarındaydı. Bu yıl euro/TL’nin 17.50’lerde olduğunu varsayarsak maliyetlerin çok gerisinde bir kur artışı var. Bu durum da karlılığı olumsuz etkilemektedir.

Her şeye rağmen "İyinin kötüsü" diye bir deyim vardır. Özellikle Türk Rivierası Antalya bölgesinde Ocak- Haziran arası gelişmeler şuan için olumlu ve umutla devam ediyor.


Bu Makale 06.07.2022 - 14:04:34 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.