savasdas@turizmguncel.com

Kim ne kadar turizm destek kredisi kullanabilecek?

Kim ne kadar turizm destek kredisi kullanabilecek?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada, Turizm Destek Paketi ile sektöre 10 milyar lira kredi sağlanacağı belirtildi. Sağlanacak krediden yararlanma, ciroya endeksli olacak.

Türkiye Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile turizm sektörüne 10 milyar lira kredi sağlanacağını açıkladı.

''Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacaktır.'' denilen TBB açıklamasında, kredilerin 1 Kasım 2021 tarihini geçmeyecek şekilde, 12 ay ödemesiz ve 48 ay vadeli olacağı ifade edildi.

Faiz oranının sabit faizli krediler için azami yüzde 14, değişken kredili faizler için ise TLREF + 250 baz puan olarak belirlendiğini açıklayan TBB, yararlanıcı başına kefalet üst limitinin 32 milyon TL, kredi üst limitinin ise 40 milyon TL olduğu kaydedildi.

Açıklamda, Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar ise Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olarak açıklandı.

kredi


Bu Makale 16.10.2020 - 14:41:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ramazan Deveci - 13.12.2020 - 06:10

    İnşallah bankada kredi verirler

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.