savasdas@turizmguncel.com

Kadir Uğur: Turistin PCR testi yükünden kurtarılması gerekiyor

Kadir Uğur: Turistin PCR testi yükünden kurtarılması gerekiyor
Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Türkiye'ye gelmek isteyen bir Alman turistin test maliyetinin 200 euroyu aştığını belirtti. Turistlerin PCR testi yükünden kurtarılması gerektiğini söyleyen Uğur, ''Zaten pek iyi görünmeyen sene bir felakete dönüşebilir.'' dedi.

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur'un konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Gerçekleri görmemezlikten gelmeyelim İnanılmaz bir seneyi geride bıraktı turizm dünyası. Bugün yarın, bugün yarın geçecek diye kendimizi teselli ederken geçiverdi koca bir sene. Geçeni bırakalım geleceğe bakalım. Herkesi meşgul eden 3 kelime var. ‘

’ Ne zaman açılır?’’

İlk önce sizlere Batı Avrupa’daki durumları özetleyeyim ondan sonra sorumuzun cevabına beraber karar verelim.

Turistlerimizi Türkiye’ye getirdiğimiz Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya da halkın ve hükümetlerin başı Covid 19 ile iyice dertte. Bütün alınan önlemlere rağmen hastalıktaki yükseliş bütün hızı ile sürüyor. Buna karşılık Türkiye de alınan sıkı önlemler sayesinde durum bizim cephemizde düzelmeye başladı.

Türkiye’nin 6 hafta kadar önce aldığı yurda girişte PCR negatif testinin istenmesi pandemi açısından güzel bir karar olamasına rağmen turizmdeki gidişatı oteller, uçak şirketleri ve tur operatörler için değiştirdi. Bu değişimin sebebini geçen gün İstanbul a gitme kararı aldığımda anladım. THY uygun fiyatlara Zürich den İstanbul a uçuyor ama PCR testi için laboratuvarlar 160 CHF (145 €) ücret talep ediyorlar.

Ben de bu sebeple Almanya’dan uçmaya karar verdim. Bileti aldım. Nerede test yaptırırım diye araştırmaya başladım. Test yerlerinin birçoğu ‘Semptomu olan hastalara ev doktorunun yönlendirmesi ile test yapıyoruz’ cevabını verdiler. Fiyat olarak doktora 35 €, PCR testine 160 € isteniyor. Bir de Almanya ya geri dönerken 30 € ödenecek PCR test ücretini buna ilave edersek bir kişi için PCR test maliyeti 200 € yu aşıyor.

Bildiğiniz üzere PCR test ücretinin yanı sıra bir de dönüşte mecburi karantina sorunu var. Süreyi kısaltmak için 5 gün sonra tekrar bir PCR test gerekiyor. Bu örneklerden hareket ederek İsviçre ve Almanya’dan rezervasyonların neden aniden kesildiğini tesadüfen öğrenmiş oldum.

Bu probleme acilen bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Diyeceksiniz ki Türkiye’nin PCR test isteme kararı 1 Mart’ta kadar. Ondan sonra problem kalmaz.

Turist de, ''ya kalkmaz ise, verdiğim erken rezervasyon ön avansını da geri alamam, en iyisi bekliyeyim'' diyor.

Turistin PCR Testleri ile ilgili yükten kurtarılması gerekiyor. Zaten pek iyi görünmeyen sene bir felakete dönüşebilir.

Naçizane tavsiyem PCR testi yerine çabuk testin ikamesi ve aşı olanın testlerden muaf tutulması. Hayırlı sezonlar diliyorum


Bu Makale 19.01.2021 - 09:09:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.