savasdas@turizmguncel.com

İşte İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutma nedeni

İşte İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutma nedeni
İngiltere’nin Türkiye’yi bir türlü kırmızı listeden çıkarmamasının nedeninin, Türkiye’nin salgınla ilgili verileri eksik veya yanlış bildirmesinden kaynaklandığı ileri sürüldü.

Yaptığı son dört seyahat güncellemesinde Türkiye’yi sarı listeye almayan İngiltere ile ilgili ‘neden siyasi’ yorumları yapılsa da, konuyla ilgili farklı iddialar gündemde,

VOA’da (Amerika’nın Sesi) yer alan haberde, Türkiye’nin koronavirüs varyantı ile ilgili verileri eksik veya yanlış bildirdiği için İngiltere’de kırmızı listede tutulmaya devam ettiği ileri sürüldü.

Varyant bilgileri gerektiği şekilde girilmedi

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ITV televizyonunda Türkiye’nin kırmızı listede tutulmasının nedenlerini açıklarken, Türkiye’nin GISAID adlı uluslararası veri platformuna, ülkedeki varyant bilgilerini gerektiği şekilde girmediğini söylemişti.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapp’ın referans olarak gösterdiği Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data (GISAID), Türkçe adıyla “Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, salgında üstlendiği rol açısından ‘çığır açan bir kurum’ şeklinde nitelendiriliyor.

Merkezi Almanya’da bulunan bağımsız bilimsel kuruluş, kurumsal web sitesinde, bu girişimin 2006’daki kuş gribi salgınında, ortaya çıkan bilgi paylaşımı ihtiyacından doğduğunu yazıyor. Bugünlerde ise Corona virüsünün hangi ülkede, hangi varyantının olduğunu takip etmek için herkese açık ‘temel kaynak’ olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Engin Sertoğlu: Hayretle karşıladık!

Türkiye’nin veri bildirimi eksikliği nedeniyle İngiltere’nin kırmızı listesinde yer alması hakkında VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan İngiltere Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Engin Sertoğlu, 4 Ağustos günü yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin şartlı da olsa seyahat edilebilir ülkeler arasında yeralmasını beklerken ‘kırmızı listeye’ alınmış olmasını hayretle karşıladığını ve bugüne kadar hiç düşünmediği halde, İngiltere’nin bu kararı "politik ve ekonomik kaygılarla" aldığına inanmaya başladığını ancak yanıldığını söyledi. Ancak Türk tarafının da veri paylaşımında eksiklikleri olduğunu kaydeden Sertoğlu “bilgisayar başına geçip bakanın söylediklerinin doğruluğunu araştırdım, bulduğum sonuçlar İngiliz bakanı haklı çıkardı” diye konuştu.

"Türkiye sınıfta kaldı, veriler eksik"

Platformdaki veri tablolarının, salgın hastalık uzmanı olmayı gerektirmeyecek kadar açık olduğunu belirten Sertoğlu, 600 bin nüfuslu Lüksemburg’un girdiği Delta varyantı vaka sayısının 780 iken Türkiye’de sadece 724 vaka olmasının da inandırıcı olmadığını söyledi. “İngiltere’den gelecek turiste muhtaç çok sayıda işletme, otel varken; veri girişinin en son 15 Temmuz’da yapılmış olmasını ise ‘ihmal’ olarak niteledi.

“Önceki güncellemelerde de bu rakamları düzensiz girdiği anlaşılan yetkililerin bu ihmalden sorumlu olduğunu” belirten Sertoğlu, Türkiye’nin İngiltere’deki Büyükelçiliği’ne daha önce bu konuda başvurduklarında “gerekenin yapıldığı’ yanıtını aldığını kaydetti.

“Temmuz ve ağustos aylarındaki kayıp 500 milyon pound”

Sertoğlu, Temmuz ve Ağustos sezonu kaybının Türk turizmine en az 500 milyon sterlin olarak yansıyacağını söyledi. Fethiye, Dalaman, Bodrum gibi tatil yerlerinde, müşterisinin yüzde 60’ı İngiliz turist olanlar arasında, bu kaybın daha da ağır hissedileceğini ileri sürdü.

İngiltere’nin, Ağustos ayı sonunda yeniden listeyi güncellemesini bekleyen Sertoğlu, “Bu kez de veriler gerektiği gibi girilmezse 2022 yazının da kayıp bir yıl olmasından” endişe ediyor.

Londra’daki Türk Büyükelçiliği’nden açıklama

VOA Türkçe’nin konuyla ilgili sorusu üzerine Londra Büyükelçiliği, Türk yetkililerin, İngiliz makamlarından objektif bir değerlendirme yapmasını beklediklerini ve Türkiye’nin ilk aşamada sarı listeye alınmasını umduklarını dile getirdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Salgına karşı her ülkenin kendi koşullarına uygun olarak belirlediği kamu sağlığı tedbirleri Birleşik Krallık (BK) tarafından da uygulanmaktadır. BK'nın ülkeye giriş ve yurtdışı seyahatlerde uyguladığı trafik ışıkları sisteminde ülkemize kırmızı listede yer vermesi ulusal düzeyde belirlediği kriterlerini ve yaklaşımını yansıtmaktadır. BK'nın kriterleri ve yaklaşımı ışığında Sağlık Bakanlığımız ve BK makamları arasında bilgi ve veri değişiminin de gerçekleştirildiği yakın bir diyalog tesis edilmiştir. Bu diyalog çerçevesinde iki tarafın tutumlarını anlama bakımından kaydedeğer bir ilerleme sağlanmış olup, ülkemizde aşılamanın hızlanması ve vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş eğiliminin sağlanmasıyla beraber, BK tarafının geniş bir perspektifle objektif bir değerlendirme yapması ve ülkemizin ilk aşamada sarı listeye alınması beklenmektedir. Ayrıca bu konudaki görüş ve beklentilerimiz her düzeyde ve her fırsatta İngiliz muhataplarımıza aktarılmaktadır.”


Bu Makale 13.08.2021 - 10:08:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Fahrettin ÇİÇEK - 15.08.2021 - 10:40

  Bir yetkilimiz de çıkıp, ‘’İngilizlerin dile getirdiği bu neden doğru değildir!’’ desin… Ankara’da yetkililer yine susuyor…

 • salih ova - 13.08.2021 - 11:40

  İngiltere vatandaşlarını yunanistana yönlendirmeye çalışıyor.Nedeni tarihi.Ayrıca türkiye ingiltereye ithalatının iki katından fazla ihracat yapıyor.Bu sene ihracat %30 daha arttı.Üzerine çok fazla turist gönderiyorlar.Karşılığında alabilecekleri bir şey yok.Nüfusu 6 katına çıkmış ilçelerde yok efendim geçen sene şu kadar ölen varmış şimdi bu kadar sağlık bakanlığı sizi kandırıyor diye insanlara gerizekalı muamelesi yapanlar gibi saçma saçma nedenler üretiyorlar.Turizm bakanlığı da karşı tarafın niyeti kötü olduktan sonra boşa uğraşmak yerine enerjisini doğru yerlere yönledirmeye karar vermiştir.Yunanistan artan euro ve yasaklardan avrupa dışından turist alamıyor.Oysa avrupadan milyarlarca euro borç aldı.Kuzey avrupa ülkeleri de büyük turizm açığı oluşan güney ülkelerini korumak için korumacı bir tavır alıyorlar.Almanyadaki türklerin zorlamasıyla orası açıldı.Yoksa kimsenin veri falan takrığı yok.Vakalrın büyük kısmı aşılanmamış doğu illerinde.

 • Hasan sivri - 13.08.2021 - 07:23

  Bahane okumayın lutfen. Delta virüsünün çıkdığı hindistan amber liste. Hindistan da sizce tüm veriler doğrumu türkiyeyi eleştiriyorlar neymiş variler tam gözterilmiyormuş. %91 muğla ili aşılanma oranı. Hangi ingiltere şehrinde %91 aşılanma var?? Karar politik. Net

 • Hasan Dirik - 13.08.2021 - 11:52

  Eee doğru , hiç bir zaman doğru ve gerçek rakamlar verilmediki. Hala daha verilmiyor kendi aile çevremizden C19 ölenlere dahi ölme nedeni C19 diye yazılmadı.

 • kenan güneş - 13.08.2021 - 11:31

  Peki siz ne iş yaparsınız?madem böyle bir eksik var daha önceden neden bilginiz olmadı ve düzeltilmedi?i

 • Gökhan tan - 13.08.2021 - 10:32

  3000 km uzaktaki ingiliz görüyor yalanı verilerdeki Alkışlıyorum ????????????????????

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.