savasdas@turizmguncel.com

İspanya turizm sektöründe kayıp 100 milyar euroyu bulacak

İspanya turizm sektöründe kayıp 100 milyar euroyu bulacak

İspanya turizm örgütü Exceltur (Alliance for Excellency in Tourism) Covid-19 salgınının İspanya turimine verdiği zararı açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Kayıp beklentisi 15,6 milyar euro arttı

Exceltur, Covid-19 salgınının ülke turizmine verdiği zararı açıkladı. Exeltur'un açıkladığı veriye, koronavirüs nedeniyle çöküş yaşayan ülke turizminin direkt ve dolaylı kaybı 98 milyar 753 milyon euro. Temmuz ayında 83 milyar 134 milyon dolar olarak tahmin edilen bu rakam, ülke vaka sayısının artması ve yeni kısıtlamaların gelmesiyle birlikte 15 milyar 620 milyon euro daha arttığı kaydedildi.

Yüzde 64 küçülme

Bu kaybın turizm ticaretinde yüzde 64,7'lik bir küçülmeye denk geldiğine işaret eden Exceltur, söz konusu küçülmenin ülke ekonomisine ise yüzde 15 olarak yansıyacağı kaydedildi.

Turizmdeki çöküşten en fazla etkilenen ülke İspanya

Turizmdeki çöküşün ülke ekonomisine en büyük etkisinin İspanya'da. yaşanacağının OECD tarafından da teyit edildiğine dikkat çeken Exceltur, turizmde toplam daralmanın yüzde 84'ünün yurt dışlı kaynaklı olduğunu da belirtti.

Üçüncü çeyrekte 36,6 milyar Euro kayıp bekleniyor

İspanya'nın turizm sektöründe yaşadığı kaybın 43 milyar 460 milyon eurosunun yılın ilk yarısında yaşandığını belirten Exceltur, üçüncü çeyrekte 36 milyar 638 milyon euro, dördüncü çeyrekte ise 18 milyar 655 milyon euro kayıp yaşanmasının beklendiğini açıkladı.


Bu Makale 22.08.2020 - 23:30:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.