savasdas@turizmguncel.com

İspanya Akdeniz çanağında yeniden liderliği ele aldı

İspanya Akdeniz çanağında yeniden liderliği ele aldı
Temmuz ayına kadar turizmde Türkiye’nin lider olduğu Akdeniz çanağında, ağustos ayı ile birlikte İspanya yeniden liderliğe yükseldi.

TurizmGüncel – Dış haberler

2021 yılında rakiplerine göre daha iyi performans gösteren Türkiye turizm sektörü, temmuz ayına kadarki süreçte İspanya ve İtalya’nın önüne geçerek Akdeniz çanağının en fazla turist ağırlayan ülkesi olmuştu.

İlk 8 ayda Türkiye’ye 1 milyon fark attı

Ancak ağustos ile birlikte durum değişti. Pandemi öncesinde Akdeniz çanağının açık ara en büyük destinasyonu olan İspanya, ağustos ayında yeniden liderliğe yükseldi. 8 aylık dönemde İspanya 15 milyon ziyaretçi sayısına ulaşırken, Türkiye 14 milyonda kaldı.

Ağustos ayında 5 milyonu aşkın turist ağırladı

Açıklanan verilere göre, ağustos ayında İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 128 artarak 5 milyon 194 bin oldu. Ağustos ayında İspanya’ya en çok turist gönderen ülke 1 milyon 291 binle Fransa olurken, onu 714 binle İngiltere, 677 binle Almanya, 413 binle Hollanda ve 309 binle İtalya takip etti.

En çok turist Fransa’dan

Ocak-ağustos arasındaki 8 aylık dönemde İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı ise yüzde 24 artışla 15 milyon 8 bin olarak gerçekleşti. 8 aylık dönemde İspanya’ya en çok turisti 3 milyon 352 bin ile Fransa oldu. Fransa’yı 2 milyon 554 binle Almanya, 1 milyon 543 binle Hollanda ve 883 binle İtalya takip etti.


Bu Makale 04.10.2021 - 10:27:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.