savasdas@turizmguncel.com

İngiltere'de kurulan 'Seyahat Çalışma Grubu' hükümete ne önerecek?

İngiltere'de kurulan 'Seyahat Çalışma Grubu' hükümete ne önerecek?
İngiltere'de pandemi döneminde seyahat kurallarını belirlemek için kurulan 'Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun, hükümete 'tek PCR testi' önereceği açıklandı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere'de geçtiğimiz hafta kurulan 'Küresel Seyahat Görev Grubu'nun, yolculara ülkeye vardıktan bir hafta sonra tek bir PCR testi yapmayı önereceği belirtildi.

İngiliz Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Küresel Seyahat Çalışma Grubu'nun Başbakan Boris Johnson'a sunacağı önerilerin sonuçlarının önümüzdeki ortaya çıkacağını açıkladı.

''Hükümet Baştabibi 'tek testi' reddetti ama...''

Hükümet Baştabibinin varışta yolculara tek bir test yapılması önerisini reddettiğini kaydeden Shapps, ''Küresel Seyahat Çalışma Grubu, yolculara varıştan bir hafta sonra test yapılmasını içeren sistem için sektörle birlikte çalışıyor.'' dedi.

''Tüm seçenekleri değerlendiriyoruz''

Yapılacak testlerin giderlerinin yolcular tarafından karşılanması gerektiği konusunda ısrarcı olan Grant Shapps, ''Ayrıca seyahate çıkmadan önce insanların kendini izole etmesi planı üzerinde de çalışıyoruz. Dolayısıyla seyahat sektörünü yeniden başlatmak için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz.'' diye konuştu.

''İki teste gerek yok''

Bilim insanları ve diğer ülkelerdeki meslektaşlarıyla yakın iş birliği içinde olduklarına değinen Shapps, ''Şunu biliyoruz ki; ilk günde test yaparsanız semptomların sadece yüzde 7'sini tespit edebiliyorsunuz. Dolayısıyla ikinci bir teste gerek yok. Global Seyahat Çalışma Grubu salgının başlangıcındaki prensiplere geri dönmeyecek. Mesela iki kere test yapmamıza gerek yok ancak herkese test yapmalıyız. Eğer varışta test yaparsanız, sonucu negatif çıkan insanlar 'bende salgın yok' diyerek özgür hareket edebilir. Bu da seyahat sektörü için yeni sorunlar doğurur'' değerlendirmesini yaptı.


Bu Makale 14.10.2020 - 16:35:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.