savasdas@turizmguncel.com

İngiliz turizmciler hükümetten yol haritası talep ediyor

İngiliz turizmciler hükümetten yol haritası talep ediyor

İngiltere'de kuruluna 'Seyahat Sektörünün Geleceğini Kurtarın Koalisyonu' (The Save Future Travel Coalition), sektörün geleceği için yol haritası belirlenmesini talep ediyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere'de devam eden kapanma ve seyahat sektörünün ne zaman nasıl başlayacağına ilişkin belirsizlik, turizmcileri harekete geçirdi. Turizm sektörünün oyuncularının kurduğu 'Seyahat Sektörünün Geleceğini Kurtarın Koalisyonu' uygun fiyatlı testler, kolaylaştırılmış aşı pasaportu ve bölgesel seyahat uyarıları gibi adımların atılarak, sektörün önünün açılmasını talep ediyor.

Koalisyon adına Başbakan Boris Johnson'a bir mektup yazan İngiliz Seyahat Acemteleri Birliği (ABTA), Boris Johnson'un kapanmadan çıkışa ilişkin bir tarih vermediğine dikkat çekti.

TUI, Jet2 ve EasyJet’in CEO’ları da imzaladı

İngiliz seyahat pazarının dev oyuncuları TUI, Jet2, EasyJet ve Kuoni’nin CEO'ları tarafından da imzalanan mektupta, koronavirüsün en büyük darbeyi seyahat sektörüne vurduğu, geride kalan 12 aylık dönemde sektörün gelir elde etme ve toparlanma konusunda çok fırsatının olduğuna dikkat çekildi. 

‘’Sizden bir yol haritası bekliyoruz’’

Halk sağlığının öncelikli olduğu konusunda hükümeti desteklediğini açıklayan imzacılar, ''Ancak bu durum sektöre zarar verdi, 160 bin kişi işini kaybetti ve birçok işletme kesin olarak kapısına kilit vurdu Ulusal İstatistik Ofisi'nin verilerinde de görüleceği üzere, şubat-ekim 2020 arasında seyahat sektörü yüzde 86, havacılık sektörü ise yüzde 90 küçüldü. İnsanların yeniden seyahat edebilmesi için sizden bir yol haritası bekliyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Telepler

''Uluslararası seyahatin başlaması için kesin bir tarih açıklamanın, burada esneklik olacağının farkındayız. Ancak seyahatlerin yeniden başlaması noktasında bazı ilkelerin belirlenmesine ihtiyaç var.'' denilen mektupta, şu talepler sıralandı:

1. Seyahatin yeniden başlaması için tüm insanların aşılanmasını bekleyemeyiz. Dahası bazı insanlar aşılanmayacak veya aşı olmak istemeyecek. Bu nedenle pratik ve uygun maliyetli bir test rejimi kritik öneme sahip

2. Aşı olanların sorunsuz seyahat edebilmesi için aşı pasaportunu/sertifikasını kolaylaştırın.

3. Tüm bir ülkeyi riskli ilan etmek yerine, bölgesel risk sistemine geçin ve oradaki riskler konusunda insanları uyarın. Ayrıca okul seyahatleri üzerindeki kısıtlamaları gözden geçirin. 

4. Seyahat sektöründe kademeli bir toparlanma olacağını biliyoruz. Bu dönemde destek önlemlerinin alınması gerekiyor.


Bu Makale 20.02.2021 - 16:36:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.