savasdas@turizmguncel.com

İngiliz turizm sektörü hükümetten bir istekte daha bulundu

İngiliz turizm sektörü hükümetten bir istekte daha bulundu
Hükümetin aldığı son seyahat kararıyla ilgili memnuniyetini dile getiren İngiliz turizmciler, son bir istekte daha bulundu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Kırmızı listedeki ülke sayısını 7'ye indiren, 30'dan fazla ülkeye ülkeye dönük seyahat uyarısını ve kırmızı listede olmayan ülkelere seyahatlerde hareket öncesi istenen testleri kaldıran İngiltere, kırmızı listede olmayan ülkelerden dönenlerden istediği ikinci gün testini de (PCR testi) daha hızlı, pratik ve ucuz olan yanal akış testleri ile değiştireceğini açıklamıştı.

Diğer hususlar netleşmesine rağmen, ikinci gün yapılan PCR testlerinin yerini ne zaman yanal akış testlerinin alacağı ile ilgili bir takvim belirlenmedi.

Bunun üzerine ingiliz havacılık ve turizm sektörü temsilcileri, hükümetin kararlarını memnuniyetler karşıladıklarını ancak varışın ikinci gün yapılan PCR testlerinin yerini ne zaman yanal akış testlerinin alacağının netliğe kavuşturulmasını talep etti.

Kırmızı listedeki ülke sayısı 7’ye düştü

Geçtiğimiz gün açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 54 olan kırmızı ülke sayısının 7'ye düşürleceğini ve seyahatten dönenlerin ikinci yapacakları yanal akış testinin fotoğrafını Bakanlığa göndereceklerini, testi pozitif çıkanlara ücretsiz PCR testi yapılacağını açıklamıştı.

Yanal akış testine önümüzdeki günlerde geçeceklerini belirten Shapps, ekim ayındaki yarı yıl tatilinde bunu hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etmişti.

“Kesin tarihin bilinemsi gerekiyor”

Advantage Travel Partnership',in CEO'su Julia Lo Bue, son seyahat güncellemesinin sektörün uzun süredir aldığı en iyi haber olduğunu belirtti. Bue, "Bu çok olumlu bir gelişme ancak ailelerin yarı yıl tatil planını yapabilmesi için kesin tarihi bilmeleri gerekiyor." dedi.

Julia Lo Bue ayrıca, daha öce "yüksek riskli" olarak sınıflandırılan 47 destinasyonun br anda "seyahat edilebilir" olarak ilan edilmesinin kafa karışıklığı yarattığını, bu destinasyonların güvenli olup olmadığına ilişkin soru işaretleri doğurduğunu kaydetti.

“Son dakika rezervasyonları artıyor”

Barrhead Travel Başkanı Jacqueline Dobson ise kırmızı listedeki ülke sayısının 7'ye indirilmesinin sektörün rahatlamasını hızlandıracağını söyledi. Dobson, "Bu karar İngiltere pazarını ABD ve İngiltere'deki muadilleriyle aynı konuma getiriyor, sektörümüz için daha güçlü bir toparlanmanın başlangıcına işaret ediyor. Kırmızı liste sistemi sadece tatilleri engellemekle kalmıyor aynı zamanda ailelerin bir araya gelmesine de mani oluyordu. Son dakika rezervasyonları artıyor, kararın insanları uzun zamandır yaptığı planlarını hayata geçirmeye teşvik etmesini bekliyoruz." dedi.


Bu Makale 08.10.2021 - 18:52:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.