savasdas@turizmguncel.com

İbradı ve Ormana halkı yangınlara karşı savaşıyor

İbradı ve Ormana halkı yangınlara karşı savaşıyor
Günlerdir devam eden Manavgat yangını Toroslarda çok sayıda yerleşim birimini tehdit ediyor.

TurizmGüncel

Manavgat’ta 28 Temmuz Çarşamba günü başlayan orman yangını Toroslar’da devam ediyor. Bölge halkı kendi imkanlarıyla yangına karşı koymaya çalışırken, yangına yeterli müdahalenin yapılmadığından dert yanıyor. Bölgedeki yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlar, “Buraya 3 tane bakan, çok sayıda milletvekili geldi ama yangın söndürme uçağı gelmedi.” diyor.

“Yangını düzlükte tutmaya çalışıyoruz”

Bölge halkı şu anda büyük oranda kendi imkanlarıyla yangını Ibradı-Ormana Köyü, Eynif Ovası Yılkı Atları ve kervan yollarının olduğu bir düzlükte tutmaya çalışıyor. Bölgeden TurizmGüncel’e bilgi veren kaynaklar, Konya sınırını tuttuklarını, burayı aşması durumunda yangının Beyşehir’e kadar devam edeceğini ifade etti.

“Yangının kontrol altına alındığı haberleri doğru değil”

Yangınla mücadelede hem hava hem de kara desteğinin yetersiz olduğuna dikkat çeken bölge halkı, bazı televizyon kanallarında “Yangın kontrol altına alındı” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Yangınla mücadele eden yurttaşlardan biri, “Öyle bir şey yok, Yangın kontrol altına alınmış değil. Kanallar açıldı, orada tampon bölge oluşturuldu. 50 kişilik ekip orada nöbet tutuyor. Yangının oraya inmesini bekliyoruz ki müdahale edelim.” dedi.

Binlerce turistin ziyaret ettiği alan

Yılkı atları, Kervan Yolu ve Kervansaray, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Şu anda Eynif Ovasına inen tüm yamaçlardaki ormanlar yanmış durumda.


Bu Makale 05.08.2021 - 21:11:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.