savasdas@turizmguncel.com

Hüzünlü son: Kruvaziyer gemilerinin 'tek yön' İzmir yolculuğu

Hüzünlü son: Kruvaziyer gemilerinin 'tek yön' İzmir yolculuğu

7News Avrupa şefi Hugh Whitfeld, kruvaziyer gemilerinin İzmir/Aliağa'ya yaptığı son yolculuğu kaleme aldı.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Haberine, ''Uzaktan baktığınızda büyük bir deniz kazası olmuş zannedersiniz Beş büyük kruvaziyer gemisi bir limana yanaşmışlar ve birbirine dokunacak kadar yakınlar'' diye başlayan Hugh Whitfeld, kruvaziyer gemilerinin İzmir Aliağa'da biten son yolculuğunu ele aldı.

Ana neden Covid-19

Her biri yüz milyoınlarca dolar değerindeki Carnival Imagination, Carnival Inspiration, Carnival Fantasy, Royal Caribbean’in Monarch of the Seas ve Sovereign of the Seas gemilerinin hurda olarak satıldığını kaydeden Hugh Whitfeld, Gemi Dönüşümcüleri Derneği Genel Müdürü Ersin Kaptan ile görüştüğünü belirttiği yazısında, Ersin Kaptan'ın ''Gemilerin bize gelişlerinin ana nedeni Covid-19. Deniz turizmi sektöründe ne zaman kriz olsa, bizim sektörümüz en iyi zamanlarını yaşar.'' dediğini belirtti.

Dünyanın dört bir yanındaki kruvaziyer şirketlerinin gemileri ıskartaya çıkartarak sökülmek üzere Türkiye'ye gönderdiği belirtilen haberde, sadece Aliağa'da bu yıl 1 milyon ton hurda metalin çıkarılacağına dikkat çekildi.

Gemilerin yüzde 97’si hurdaya çıkabilir

Sökülmek için limana yanaşan milyonlarca dolarlık gemilerin henüz seferden dönmüş gibi göründüğü belirtilen haberde, lüks kruvaziyer gemilerinin büyük para ödeyerek tura çıkan yolculardan mahrum olduğu ve bu nedenle söz konusu gemilerin yüzde 97'sinin hurdaya çıkabileceği ifade edildi.

Böyle giderse Türkiye tek adres olabilir

Aliağa'da gemi söküm işinde 1300 kişinin çalıştığı belirtilen haberde, Carnival Corporation'un daha eski ve verimliliği düşük gemileri emekliye (hurdaya) ayırmak için bir zaman çizelgesi hazırladığı belirtildi. Haberde son olarak Ersin Kaptan'ın, ''Böyle devam ederse Türkiye gemileri hurdaya çıkarmanın tek adresi olacak.'' sözlerine yer verildi.


Bu Makale 29.09.2020 - 10:30:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.