savasdas@turizmguncel.com

Havacılık sektörü 2019'daki seviyenin ne kadarına ulaştı?

Havacılık sektörü 2019'daki seviyenin ne kadarına ulaştı?
IATA, uluslararası ve yurt için seyahat talebindeki son durumu paylaştı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

dünya genelinde her 100 yolcudan 80'ini taşıyan 300 hava yolu şirketini temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), bir önceki aya göre temmuz ayında hava taşımacılığında önemli bir artış yaşandığını ancak ulaşılan seviyenin 2019'un aynı döneminin yüzde 53 gerisinde olduğunu kaydetti.

Hükümetler tarafından uygulanan seyahat kısıtlamalarının havacılık sektöründeki toparlanmayı geciktirmeye devam ettiği belirtilen IATA raporunda, toparlanma noktasında yurt içi seyahat ile uluslararası seyahat veya bölgeler arasında farklılıklar olduğuna dikkat çekildi.

Haziran ayında yurt içi seyahatler 2019'un yüzde 22'sine ulaşmışken, uluslararası seyahatler yüzde 81 geriden geliyordu.

Temmuz ayında ise en sert etkilenen bölge Asya-Pasifik oldu. Bu bölgede uluslararası seyahatler temmuz ayında 2019'un aynı ayına kıyasla yüzde 94 daraldı. Bölgede pek çok ülkenin sınırları 2020 yılının mart ayından bu yana kapalı. Avustralya, Malezya ve Tayland gibi turizme bağımlı ülkelerin sınırları açma umudu rekor vaka sayıları nedeniyle suya düştü.

Diğer bölgelerdeki sınır kontrolleri ise yavaş yavaş gevşetiliyor. Avrupa Kuzey Amerika'da seyahatler 2 yıl öncesinin yüzde 60'ına ulaştı. Ancak IATA daha fazla hareket alanı görmek istiyor. IATA CEO'su Willie Walsh, "Uluslararası seyahatlerin kurtarılması için hükümetlerin seyahat özgürlüğünü yeniden sağlaması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.


Bu Makale 03.09.2021 - 18:36:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.