savasdas@turizmguncel.com

Hava yolu şirketlerinden iflas ve toplu işten çıkarma uyarısı

Hava yolu şirketlerinden iflas ve toplu işten çıkarma uyarısı
Hava yolu şirketlerinin patronları, havacılık sektöründe yaşanabilecek iflaslara ve toplu işten çıkarmalara karşı hükümetleri 'uyardı'.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Hava yolu şirketlerinin patronları, olası iflaslara ve toplu işten çıkarmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

‘’Aslında tüm hava yolu şirketleri iflas etti’’

Hava Yolları 2050 Zirvesi'nde konuşan Airlines UK Başkanı Tim Alderslade, ''Aslında tüm hava yolları iflas etti. Başarısızlıkları göreceğiz. Bilançolara bağlı olarak bu sadece bir zaman meselesi. Kum saati işliyor. Eğer havalimanlarında test rejimlerine geçilmezse ve hükümetler mali destek sağlamazsa, hava yollarının iflas ettiğini göreceğiz. Bütün sektör hüsrana uğradı. Ne tür sorunlarla uğraştığımızı bakanlığın bildiğinden şüphem yok. Sorun, ekonominin tüm alanlarının aynı gemide olması.'' dedi.

‘’Şu aşamada daha fazla personel çıkarmak neredeyse daha iyi’’

Tim Alderslade'in açıklamalarına katıldığını belirten Birleşik Krallık Havayolu Temsilcileri Kurulu Başkanı Dale Keller ise, Ekim sonunda bir uçurum olduğunu görüyoruz. İş destek programı endüstri için bir cankurtaran oldu ancak seyahat kısıtlamaları olan bir sektöre iş destek programı uygun değildir. Daha fazla personeli işten çıkarmak şu aşamada neredeyse daha iyi. Neler olup bittiğine dair bilgi eksikliği var bu nedenle insalar önlerini göremiyor. Bakanlar bilgi vermeyi bıraksa, arka planda çok fazla şey olmasına rağmen bizler bir şey olmadığına inanacağız.' açıklamasını yaptı.

‘’Şu ana kadar iflasların olmamasına şaşırıyorum’’

Loganair CEO'su Jonathan Hinkles, ''Hükümetin bir fark yaratmak içn önünde sınırlı bir süre var. Şu ana kadar iflasların olmamasına şaşırdığımı söylemeliyim. Bunu sadece hava yolu şirketleri için değil, havalimanları ve yer hizmetleri için de söylüyorum.'' ifadelerini kullandı.

‘’Fırsatları değerlendirmeye istekli gruplar da olacak’’

PA Consulting'in Kıdemli Havacılık Danışmanı David Huttner ise zirvede şunları söyledi: ''İflaslar olacak. Öte taraftan, borçların yapılandırılması durumunda fırsatları değerlendirmeye istekli grupları da göreceğiz. Flybe anlaşması da bize bunu gösteriyor.''


Bu Makale 24.10.2020 - 12:35:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.