savasdas@turizmguncel.com

Güney Kıbrıs Rusya ile aşı pasaportunu görüşmek istiyor

Güney Kıbrıs Rusya ile aşı pasaportunu görüşmek istiyor
Güney Kıbrıs, Rusya ile, aşı olan turistlerin ülkeye girişini görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Güney Kıbrıs, Rus turistlerin PCR testine ihtiyaç duymadan aşı pasaportu ile ülkeye girişine olanak sağlamak için Rusya ile görüşmeye hazır olduğunu duyurdu.

Güney Kıbrıs, Rusya ile aşı pasaportu anlaşması imzalamaya hazır olduğunu açıklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. Anlaşma aşı olanların diğer formalitelere (PCR testi, karantina vb) ihtiyaç duymadan iki ülke arasında seyahat etmesine olanak sağlıyor.

Güney Kıbrıs, geçtiğimiz günlerde benzer bir anlaşmayı İsrail ile de imzaladı. Böylelikle, AB tarafından onaylanmış bir aşı ile aşılanan İsrail vatandaşları, 'yeşil pasaport' ile Güney Kıbrıs'a seyahat edebilmesinin önü açılmış oldu.

Güney Kıbrıs Turizm Bakanı Savvas Perdios, İsrail ile imzaladıkları 'aşı pasaportu' anlaşmasının başka ülkelerle, özellikle de İngiltere ile yapılması gerektiğini söyledi. Perdios, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanının yakında konuyu Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşeceğini ifade etti.

Uzmanlar ise, Güney Kıbrıs'ın Rusya ile böyle bir anlaşma yapabilmesi için Avrupa'nın Sputnik V aşısına onay vermesi gerektiğine dikkat çekti.


Bu Makale 17.02.2021 - 09:24:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.