savasdas@turizmguncel.com

Foça için koruma amaçlı imar planında sona yaklaşıldı

Foça için koruma amaçlı imar planında sona yaklaşıldı
Foça’da 1/5000’lik planların onay aşamasına geldiği ve sırada 1/1000’lik planların olduğu açıklandı. Foça’da, imar planı eksikliği nedeniyle bekleyen birçok yeniliğin kolayca hayata geçeceği belirtildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Foça Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, koruyarak geliştirme ilkesinde buluştuğumuz önemli bir çalışmadır. Bu amaca yönelik birlikte emek verdiğimiz iktidar-muhalefet tüm meclis üyelerine, Foça Kazı Başkanlığı’na, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne; çalışmaları destekleyen ve onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve tüm Foçalılara teşekkür ediyoruz” dedi.

Neler yapılacak?

Foça Koruma Amaçlı İmar Planı ile, UNESCO kültür mirası listesine başvurulacak. 30 yıldır çözülemeyen uygulama sorunları çözülecek. Tarih turizmi canlanacak ve deniz turizmi ile bütünleşecek. Old Town Projesi geliştirilecek. Engelsiz kent projesi uygulanacak. Özel Proje alanları oluşturulacak. Meydan düzenlemeleri yapılacak. Arkeoparklar oluşturulacak. Kazı evi, müze ve atölyeler yapılacak. Kıyı alanları düzenlenecek. Otopark ve trafik sorunu çözülecek. Yayalaştırma çalışmaları tamamlanacak.


Bu Makale 01.03.2021 - 09:04:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.