savasdas@turizmguncel.com

Firuz Bağlıkaya ve Frank Oostdam'dan '2021 turizmi' görüşmesi

Firuz Bağlıkaya ve Frank Oostdam'dan '2021 turizmi' görüşmesi
Kaynak pazarlardaki mevkidaşlarıyla görüşmelerini sürdüren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, son olarak Hollanda Seyahat Acentaları Birliği (ANRV) Başkanı Frank Oostdam ile online ortamda bir araya geldi.

Bundan İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA), Rus Seyahat Acentaları Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, ve ABD Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale ile bir araya gelen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, son olarak Hollanda Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Frank Oostdam ile online ortamda bir araya geldi. İki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin ve 2021 turizm sezonunun ele alındığı görüşmede Oostdam, pandemiden dolayı Hollanda'daki seyahat acentelerinin üçte birinin iflas etmesini beklediklerini söyledi.

‘’Sağlık önlemleri kararları etkileyecek’’

Frank Oostdam, Bağlıkaya'nın Türkiye'de alınan hijyen ve güvenlik önlemleri ile ilgili ne düşündüğü sorusuna, “Bence, Türkiye’de etkileyici önlemler alıyorsunuz. Takdir ediyorum. Sağlık ve güvenlik protokolleri konusunda başı çeken ülkelerden birisiniz. Hollanda halkı turizmde özellikle bunu arıyor. Gelecek yıllarda başarılı olup olmamak da bu faktörlere bağlı olacak. Otellerin sağlık için aldığı güvenlik önlemleri kararları etkileyecek” yanıtını verdi.

''Hollanda'daki acentelerin üçte biri pandemi nedeniyle iflas edecek''

Tüm dünyada olduğu gibi Hollanda’daki seyahat acentalarının da zor günler geçirdiğini ifade eden ANVR Başkanı Frank Oostdam, ülkesinde turizm sektöründe çalışanların işsiz kaldığına dikkat çeken Oostdam, “Sektörde bir kaos mevcut. Hollanda hükûmetinden destek alıyoruz ama çok işsiz var. Sektörümüzde çalışanların sanırım üçte ikisi işsiz kaldı ve 2021’in ilk çeyreğinde firmaların üçte birinin iflas etmesini bekliyoruz. Orta ve küçük ölçekli seyahat acentaları ve tur operatörlerinin ciddi sorunları var. Büyük darbe aldık.’’ sözleriyle, Hollanda’daki krizin büyüklüğüne dikkat çekti.

''2021'de Türkiye'ye dönük talepte beklentimiz yüksek''

Bağlıkaya ve Oostdam, 2021 yılı öngörüsü hakkında da görüş alışverişi yaptı. ANVR Başkanı “2020’de yurt dışı turizminde yüzde 85-90 oranında düşüş yaşadık. Normal zamanda Hollandalıların yüzde 50-60’ı yurt dışında tatil yapar. Bu yıl insanlar kendi arabalarıyla tatile gittiler, büyük otellerde kalmadılar, kamp yaptılar. 2021 yazında bu yıla göre büyük bir artış bekliyoruz. Normal dönemin yüzde 50’sine ulaşırız diye tahmin ediyoruz. Hollanda’daki önde gelen araştırma şirketleri bazı anketler yaptı. Hollanda halkı mümkün olan en kısa sürede yurt dışına çıkmak istiyor.'' dedi.

''Bence insanlar yaza kadar seyahat etmeyecek''

Aşılanma sürecinin yaz tatil planlarında etkili olacağını kaydeden Frank Oostdam, ''Şu anda burada mart ayına kadar seyahat edilmemesi tavsiye ediliyor. Ülkeye turist de alınmıyor ve 10 günlük karantina uygulanıyor. Bence insanlar yaza kadar seyahat etmeyecek. Büyük tur operatörleri rezervasyon almaya başladı. 2021 temmuz ayında çok fazla insanın yurt dışına çıkacağını düşünüyoruz. Türkiye konusunda beklentim yüksek. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi Türkiye bizim için çok önemli bir güzergâh. Özellikle bu yılla karşılaştırdığımızda Hollanda-Türkiye pazarı için 2021’den çok umutluyum.” şeklinde konuştu.


Bu Makale 08.01.2021 - 15:00:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.